• Spotkania projektowe i szkolenia

      • Wizyta gości zagranicznych w Polsce w ramach realizowanego projetu Erasmus+

        W dniach 21-25 maja 2018r. w ZSS w Kolbuszowej Dolnej miała miejsce wizyta gości z zagranicznych szkół partnerskich uczestniczących wraz z naszą placówką w programie Erasmus+, akcja KA2, finansowanym przez Unię Europejską. Projekt „Outdoor learning and sport activities” (OLASA), który trwa już drugi rok. Ma on na celu nawiązanie międzynarodowej współpracy partnerskiej między nauczycielami i uczniami szkół specjalnych i ogólnodostępnych z 5 krajów dającej możliwość wymiany doświadczeń w zakresie sportu i rekreacji osób niepełnosprawnych. Ponadto projekt pozwala na rozwijanie umiejętności sportowych uczniów na miarę ich możliwości poprzez czynny udział w aktywnościach na świeżym powietrzu, powrót do gier i zabaw z lat dzieciństwa ich rodziców oraz ukazanie uczniom aktywnych form spędzania wolnego czasu jako alternatywy dla gier komputerowych, telefonów komórkowych i telewizji. Ważnym elementem działań w ciągu dwuletniej realizacji projektu jest mobilizowanie uczniów do wysiłku fizycznego poprzez oferowanie im ciekawych form aktywności sportowej na świeżym powietrzu, zwiększenie liczby i zróżnicowanie zajęć ruchowych odbywających się poza budynkiem szkoły. Celem projektu jest także podnoszenie u osób niepełnosprawnych poczucia własnej wartości, pewności siebie i niwelowanie obaw przed niepowodzeniem ze względu na niepełnosprawność.

        Od września 2016r. nasi nauczyciele i uczniowie brali udział w różnorodnych formach sportu i rekreacji na świeżym powietrzu, pedagodzy uczestniczyli w szkoleniach w szkołach partnerskich, a czworo uczniów z ZSS w Kolbuszowej Dolnej wyjechało na krótkoterminową wymianę do Rumunii. Ponadto zakupionych zostało wiele pomocy dydaktycznych pozwalających na realizację w/w projektu.

        Kolejnym punktem działań projektowych była wizyta reprezentantów szkół partnerskich w ZSS w Kolbuszowej Dolnej, podczas której odbyło się krótkie szkolenie dla nauczycieli, krótkoterminowa wymiana uczniów oraz międzynarodowe spotkanie dla koordynatorów. Reprezentacje w osobach dyrektorów, nauczycieli i uczniów przybyły z następujących placówek: Centrul Scolar pentru Educatie Incluziva Cluj-Napoca w Rumunii, OZDEBIR Ozel Egitim Uygulama Merkezi 1. Kademe, Kocaeli w Turcji, Escola Básica e Secundária Dr. Ângelo Augusto da Silva, Funchal w Portugalii, IC Ninni Cassarà, Partinico, we Włoszech.

        Nasi goście poznali system szkolnictwa specjalnego w Polsce, specyfikę pracy oraz metody i formy edukacji wykorzystywane w pracy z uczniami niepełnosprawnymi w naszej placówce. Zostali zaproszeni na spotkanie z Burmistrzem Kolbuszowej i przedstawicielami gminy, podczas którego zaprezentowane zostało nasze miasto, jego możliwości, a także przedstawiono system edukacji i formy wsparcia dla szkół.

        W celu zrealizowania wyżej wymienionych celów podczas wizyty nauczyciele i uczniowie polskiej szkoły, jak również goście z zaprzyjaźnionych szkół brali udział w działaniach sportowych na świeżym powietrzu przygotowanych przez naszą placówkę. Temat spotkania w Polsce brzmiał: „Woda, ziemia, powietrze w aktywnościach sportowych na świeżym powietrzu”.

        Reprezentanci ze wszystkich placówek biorących udział w projekcie uczestniczyli w różnych formach aktywności, podczas których możliwe było poznanie różnych dyscyplin sportowych i rekreacyjnych, integracja uczniów, zdrowa rywalizacja, a przede wszystkim wymiana doświadczeń. Wśród zorganizowanych aktywności  znalazły się: ringo, wspinaczka na dmuchanej ścianie, a także Olimpiada Specjalna w piłce nożnej, w której jedną z drużyn tworzyli uczniowie z Portugalii, Turcji, Rumunii i Polski. Uczniowie i nauczyciele wszystkich szkół mieli okazję odbycia wędrówki po Bieszczadach, żeglowania po Jeziorze Solińskim, a tym samym poznawania wspaniałych uroków naszego kraju. Pełna integracja nastąpiła podczas Marszu terenowego po lesie na terenie Nowej Wsi, w którym brali udział również rodzice uczniów naszej szkoły, a także wolontariusze. Niesamowitym zaangażowaniem w przygotowanie wizyty wykazali się wszyscy pracownicy i uczniowie ZSS w Kolbuszowej. W tym miejscu pragniemy podziękować również wolontariuszom z SP nr 1 w Kolbuszowej oraz harcerzom z Hufca ZHP im. Janka Bytnara „Rudego” w Kolbuszowej, a także rodzicom naszych podopiecznych.

        Cała wizyta przebiegła w miłej, rodzinnej atmosferze. Nasi zagraniczni przyjaciele byli zachwyceni historią i urokiem naszego małego miasteczka, a także naszej lokalnej „perełki” – kolbuszowskiego skansenu. Pozytywne odczucia, które towarzyszyły wszystkim podczas całego tygodnia znalazły odzwierciedlenie w otwartych listach, które zostawili dla nas nasi goście.

        Galeria zdjęć

      • Wizyta w Rumunii

      • W ramach projektu Erasmus + w dniach 22-26.01. 2018 r. odbył się wyjazd do szkoły partnerskiej w Rumunii, w której wzięło udział 4 uczniów (Krótkoterminowa wymiana uczniów) oraz nauczyciele uczestniczący w Międzynarodowym spotkaniu projektowym oraz Krótkim programie szkoleniowym. Nasi podopieczni wraz z młodzieżą z Włoch i Rumunii brali udział w zajęciach ruchowych, wyścigach i różnorodnych aktywnościach w szkole i na świeżym powietrzu.  Rywalizacja sportowa przebiegała zgodnie z zasadami fair play. Spacerowaliśmy uliczkami uroczego miasta Cluj Napoca, poznawaliśmy sposoby pracy w rumuńskiej szkole, uczestniczyliśmy w warsztatach w pokoju sensorycznym. Mieliśmy także okazję skosztować regionalnych potraw, zapoznać się z rumuńską kulturą i folklorem. Wiele niezapomnianych przeżyć dostarczyła nam wyprawa do pięknego górskiego miasteczka Belis. W słoneczne popołudnie wybraliśmy się nad jezioro Belis Fantanele. Rozpoznawaliśmy tropy zwierząt, gatunki drzew i podziwialiśmy przepiękny krajobraz. Zimowa aura i wspaniały górski krajobraz stanowiły fantastyczne tło do zabaw na dworze. Braliśmy udział w grupowych aktywnościach i wyścigach na sankach, bitwie na śnieżki, wykonywaniu rzeźby ze śniegu oraz budowaniu igloo. Dwie międzynarodowe drużyny wykazały się przy tym niezwykłą pracowitością i pomysłowością. Na zakończenie uczestnicy wykonali kolorowymi sprayami na śniegu logo projektu. W trakcie pobytu w Rumunii uczniowie także korzystali z basenu. Niezwykłą atrakcją okazał się bal maskowy oraz karaoke, podczas którego uczestnicy zaprezentowali  ulubione piosenki.

        Wyjazd dostarczył uczestnikom wiele niezapomnianych przeżyć, był także okazją do międzynarodowej integracji miedzy uczniami oraz  wymiany doświadczeń między nauczycielami.

        Galeria zdjęć

      •  Wizyta w Funchal w Portugalii

      • Współpraca pomiędzy szkołami i realizacja projektu ERASMUS + skierowały nas na Maderę, której położenie i klimat oraz setki kilometrów tras spacerowych sprzyjają aktywnościom fizycznym na świeżym powietrzu oraz czynnemu wypoczynkowi.

        Jako beneficjenci w/w projektu, uczestniczyliśmy w aktywnościach zaproponowanych przez  gospodarzy - nauczycieli jednej ze szkół w Funchal.

        Jedną z aktywności fizycznych były zajęcia poświęcone piłce siatkowej, jako jednej z dyscyplin uprawianych w tej szkole. Tematem zajęć były ” Odbicia piłki siatkowej w pozycjach niskich”. Była to forma zajęć dla nas innowacyjna, z którą do tej pory nie spotkaliśmy się w swojej pracy. Można ją wykorzystać na zajęciach wychowania fizycznego szczególnie z uczniami z ograniczonymi możliwościami ruchowymi dotyczącymi kończyn dolnych.

        Inną aktywnością zaprezentowaną przez gospodarzy była „Gra z piłką
        z dzwoneczkiem”  Na wyznaczonym boisku, dostosowanym do potrzeb, możliwości osób niewidzących lub z dużą wadą wzroku rozgrywano  interesujący mecz. Boisko było ograniczone liniami wyczuwalnymi pod palcami przez uczestników. Grano specjalną piłką, dźwięczącą podczas toczenia. Dwa zespoły  4-osobowe, ustawiono naprzeciw siebie w pozycjach klęczących, w odległości ok.20 metrów. Gra polegała na obronie własnej przestrzeni, bramki przed toczącą się piłką i wrzuceniem złapanej piłki do bramki przeciwnika. Uczniowie grali w specjalnych opaskach na oczach, które zmuszały graczy do uaktywniania pozostałych zmysłów, szczególnie słuchu i dotyku. Zabawa ta w namacalny sposób ukazywała ograniczenia  i możliwości odbioru otaczającej rzeczywistości przez osoby niewidzące.

        Aktywności z żeglarstwa jachtowego odbywały się podczas pobytu na Maderze w Porcie Funchal w ramach projektu Erasmus +. Brała w nim udział młodzież, nauczyciele i instruktorzy wśród których były osoby z niepełnosprawnością ruchową . Zajęcia odbywały się na łodziach dwuosobowych (instruktor +  sternik - uczeń niepełnosprawny) typu Access 2.3 oraz Hansa 2.3 gdzie ciekawym rozwiązaniem było sterowanie łódką nie za pomocą rumpla tylko dźwigni umieszczonej przed sternikiem . Ponadto wszyscy uczestnicy skorzystali z możliwości pływania kajakiem oraz łodzią motorowa, która jednocześnie stanowiła zabezpieczenie aktywności w wodzie.

        Wizyta była dla nas sposobem na pogłębienie zawodowej wiedzy i zdobycie nowych umiejętności pedagogicznych, które będziemy wykorzystywać w pracy z naszymi

        Galeria zdjęć

      • Wyjazd na Sycylię

      • W dniach 8 – 12 maja 2017r. odbyło się Międzynarodowe Spotkanie Projektowe i Krótkoterminowy Program Szkoleniowy w IC Ninni Cassarà w Partinico na Sycylii. To kolejna wizyta w ramach projektu Erasmus+ “Outdoor learning and sport activities” realizowanego w naszej szkole.

        3 nauczycieli brało udział w szkoleniach mających na celu ukazanie nauczania włączającego uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w szkołach ogólnodostępnych. Szkolenia te, zgodnie z założeniem projektu dotyczyły form i metod wykorzystywanych na zajęciach sportowych, w których mogą brać udział również uczniowie ze szczególnymi potrzebami. Pedagodzy poznawali dyscypliny, które będą mogli wykorzystać w swojej pracy: kolarstwo, szachy w plenerze, yoga, vortex i inne. Pokazano jak wielką role przywiązuje się w szkole włoskiej do relaksacji uczniów oraz zajęć w plenerze. Podkreślano również rolę uczniów pełnosprawnych we wsparciu ich kolegów ze specjalnymi potrzebami. Uczniowie szkoły podczas wspólnych spotkań prezentowali swoje uzdolnienia i umiejętności nie tylko sportowe, ale również artystyczne. Koordynator i nauczyciel uczestniczący w spotkaniu projektowym wraz z przedstawicielami krajów partnerskich ustalali przyszłe spotkania oraz dyskutowali nad stroną Facebook i eTwinning projektu oraz sprawną komunikacją między koordynatorami. Ponadto wszystkie szkoły prezentowały filmy video ukazujące aktywności uczniów przy współpracy z rodzicami oraz uczniami szkół ogólnodostępnych. Działania te realizowane były w każdej szkole biorącej udział w przedsięwzięciu. Na koniec planowano upowszechnianie rezultatów projektu.

        Ponadto obydwie grupy nauczycieli zapoznane zostały ze specyfiką szkoły przyjmującej, edukacją we Włoszech oraz zwiedziły inne szkoły zajmujące się nauczaniem włączającym. Odbyło się spotkanie z burmistrzem miasta Partinico. Uczestnicy spotkania zapoznali się z historią i kulturą najbliższego regionu prezentowaną przez uczniów szkoły w języku angielskim.

        Wizyta na Sycylii była trzecim spotkaniem wszystkich partnerów w ramach projektu. Był to czas nowych doświadczeń, nowych znajomości oraz wielu wzruszeń. Każde spotkanie wnosi coś nowego, coś niepowtarzalnego. I tym razem było tak samo. Wszystkie “nowości” postaramy się wykorzystać w pracy z naszymi uczniami.

        Galeria zdjęć

      • Wyjazd do Turcji

      • Międzynarodowe spotkanie projektowe i Krótkoterminowy program szkoleniowy

        w Ozdebir Ozel Egitim Uygulama Merkezi 1. Kademe w Kocaeli

        W dniach 16 – 20 stycznia 2017r. odbyło się Międzynarodowe Spotkanie Projektowe  i Krótkoterminowy Program Szkoleniowy w Ozdebir Ozel Egitim Uygulama Merkezi 1. Kademe w Kocaeli na terenie Turcji. Wizyta w tureckiej szkole zrealizowana została w ramach projektu Erasmus+ “Outdoor learning and sport activities”.

        Dyrektor wraz z nauczycielami brali udział w szkoleniach, w których prezentowane były metody i formy pracy na zajęciach sportowych na świeżym powietrzu z uczniami niepełnosprawnymi intelektualnie (autystycznych) przy udziale rodziców uczniów. Ze względu na deszczową pogodę szkolenie miało miejsce na hali sportowej, na której odbywały się następujące aktywności sportowe: wyścigi rzędów, tory przeszkód, zabawy ruchowe. We wszystkich dyscyplinach uczniom autystycznym partnerowali ich rodzice.

        Ponadto wszyscy uczestniczący w szkoleniu brali udział w lekcjach otwartych prowadzonych przez tureckich nauczycieli oraz sami prowadzili zajęcia dla tureckich uczniów autystycznych.

        Koordynator i nauczyciel uczestniczący w spotkaniu projektowym dyskutowali wraz z innymi przedstawicielami partnerskich szkół nad pracami prowadzonymi przez grupę projektową oraz komunikacją pomiędzy partnerami. Ponadto rozmawiali o kwestionariuszach satysfakcji dla nauczycieli, rodziców i uczniów uczestniczących w realizacji projektu. Kolejnym punktem dyskusji było prowadzenie strony projektowej na Facebooku z opisem działań, umieszczanie zdjęć i filmów.

        Ponadto obydwie grupy nauczycieli zapoznane zostały ze specyfiką szkoły organizującej wizytę, edukacją specjalną w Turcji oraz zwiedziły inne szkoły zajmujące się kształceniem uczniów z niepełnosprawnością intelektualną. Odbyło się spotkanie  z majorem miasta i dyrektorem edukacji. Uczestnicy spotkania zapoznali się z historią i kulturą najbliższego regionu.

        Podczas spotkania w Turcji zdobywaliśmy wiedzę i umiejętności przydatne nam w dalszej pracy oraz pracowaliśmy nad prawidłowym przebiegiem działań projektowych.  To co wynieśliśmy ze spotkania wykorzystamy w pracy z uczniami naszej szkoły. Już niebawem zostaną zorganizowane aktywności sportowe na świeżym powietrzu dla naszych uczniów, w których wezmą udział ich rodzice.

        Galeria zdjęć

      • Wyjazd do Rumunii

      • Międzynarodowe spotkanie projektowe i Krótkoterminowy program szkoleniowy w Centrul Şcolar Pentru Educație Incluzivăw Cluj-Napoka.

        W dniach 7-11 listopada 2016r. dyrektor naszej szkoły wraz z dwoma nauczycielami wzięli udział w Krótkoterminowym szkoleniu dla pracowników. W tym samym czasie odbywało się Międzynarodowe spotkanie projektowe, w którym uczestniczyli koordynator projektu wraz z drugim nauczycielem. Obydwa spotkania zostały zorganizowane przez  Centrul Şcolar Pentru Educație Incluzivă w Cluj-Napoka, w Rumunii. Szkoła ta jest koordynatorem całego projektu „Outdoor learning and sport activities”.

         

        Podczas wizyty nauczyciele zapoznali się z funkcjonowaniem i specyfiką szkoły goszczącej oraz systemem edukacji specjalnej w Rumunii. Zwiedzili ośrodki  dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w różnym stopniu oraz dla autystów. Poznawali kulturę i historię miasta Cluj Napoka oraz regionu.

        Nauczyciele podczas szkoleń czynnie uczestniczyli w aktywnościach sportowych z udziałem uczniów niepełnosprawnych i ich kolegów ze szkół ogólnodostępnych.  Miały miejsce szkolenia z zakresu gier i zabaw ruchowych, w nawiązaniu do tytułu projektu „Outdoor learning and sport activities”. Odbyły się następujące aktywności:

        • „Running, smiling and Winding a New friend” – pokonywanie tor przeszkód w parach,
        • „Bocce game, an opportunity for socialization!” – gra w bocce w mieszanych grupach,
        • „Searching for treasures and new friends!” – poszukiwanie skarbów ukrytych w terenie.

        Podczas zajęć szkoleniowych nauczyciele ze wszystkich krajów mogli poznać nowe metody i formy pracy z uczniami niepełnosprawnymi we współpracy z uczniami ze szkół ogólnodostępnych. Obserwowali ich zachowania, zakres współpracy oraz nastawienie uczniów do siebie. Uczyli się jak prowadzić tego typu zajęcia w swoich szkołach i jak je wykorzystać w ramach aktywności na świeżym powietrzu. Mieli możliwość wymiany doświadczeń w tym zakresie oraz dyskusji. Uczestniczyli także w wystawie prac uczniów ze szkół ogólnodostępnych na temat „Jak widzę Twój świat?” ukazującej postawę wobec kolegów ze specjalnymi potrzebami.

        Koordynator wraz z drugim nauczycielem brali udział w spotkaniu projektowym, podczas którego omawiane były aspekty dotyczące realizacji projektu przez wszystkie szkoły. Koordynator projektu przedstawił zadania poszczególnych krajów co następnie przedyskutowane było przez wszystkich członków spotkania. Omawiano sposoby komunikacji i jej częstotliwość. Ważnym punktem była dyskusja na temat budżetu, rezultatów projektu oraz ich upowszechniania. Uczestnicy wybrali  logo naszego projektu spośród trzech koncepcji przygotowanych przez uczniów ze szkoły włoskiej i zaprezentowanych przez koordynatora z tej instytucji. Poszczególni koordynatorzy opracowali kontrakt obowiązujących zasad i norm oraz wartości, o których należy pamiętać podczas realizacji zadania. Zaplanowano również harmonogram przyszłych wizyt.

        W ostatnim dniu nauczyciele uczestniczący w szkoleniu oraz w międzynarodowym spotkaniu projektowym brali udział w ewaluacji dotyczącej wizyty i otrzymali certyfikaty udziału.

        Galeria zdjęć