• Laboratoria przyszłości ZSS Kolbuszowa Dolna

• O programie „Laboratoria Przyszłości”

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
          Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

Zespół Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej w ramach programu Laboratoria Przyszłości zakupił:

1. Stacja lutownicza HOT AIR

2. Kamera przenośna cyfrowa z akcesoriami

3. Statyw do aparatu i kamery

4.  Mikroport

5. Gimbal do aparatu fotograficznego

6. Zestaw oświetleniowy

7. Mikrofon kierunkowy

Wyposażenie pracowni gospodarstwa domowego takie jak:
          Piekarniki 2szt.
          Chłodziarko – zamrażarki 2 szt.
          Maszynę do szycia
          Mikser Zelmer
          Żelazka 3szt.
          Kuchenki elektryczne 4 szt.
          Opiekacz 3 szt.
          Wafelnice 3 szt.

Toster 3szt
          Wagi kuchenne 2 szt.
          Roboty planetarne 2szt.
          Robot Zelmer

Drobny sprzęt kuchenny (Garnki, miski, patelnie, noże itp.)

Wyposażenie pracowni konserwatorskiej:

Elektronarzędzia (Wiertarko-wkrętarkę, wiertarkę stołową, piłę ukośną , pilarkę)
          oraz sprzęt ręczny ( imadła, piły, młotki, szczypce, wkrętaki, skrzynki narzędziowe itp.)

Użytkowanie sprzętu

Zakupiony sprzęt będzie użytkowany zarówno na zajęciach lekcyjnych (wszystkich przedmiotów) jak i kółkach zainteresowań, zajęciach pozalekcyjnych.

Będzie również udostępniany uczniom do realizacji ich własnych projektów i przedsięwzięć pod kierunkiem nauczyciela.