Wycieczka do Krakowa
8 lutego o godz.9.00 autokarem spod naszej szkoły wyruszyliśmy w kierunku historycznego miasta Krakowa. Po kilku postojach około godz. 11.30 dotarliśmy na miejsce, dzięki czemu zdążyliśmy o godz. 12.00 odsłuchać hejnał z wieży mariackiej. Na Rynku Głównym w Krakowie mieliśmy okazję chwilę odpocząć, a dla naszych uczniów był to czas…., aby nakarmić gołębie. Następnie udaliśmy się zwiedzać zabytkowe Podziemia, które znajdują się pod wschodnią częścią płyty Rynku Głównego.
W Podziemiach znajduje się zarówno stała jak i czasowa ekspozycja, która przedstawia zarówno historię Krakowa, jak i związku tego miasta z Hanzą oraz ośrodkami handlowymi i kulturalnymi średniowiecznej Europy. Prezentowane zabytki ( monety z XIV w., ceramika, ozdoby, średniowieczne narzędzia, 600 – letnie przybory higieniczne) potwierdzają wielusetletnią tradycję wymiany handlowej prowadzonej na krakowskim Rynku, a zachowane fragmenty brukowanych dróg świadczą o średniowiecznych technologiach budowy dróg. Proces nieustannego podnoszenia się poziomu rynku wraz z rozwojem cywilizacji przez kilkaset lat prezentują natomiast tzw. świadki archeologiczne – zachowane profile ziemne. Życie codzienne Krakowa dokumentują zgromadzone przedmioty: gliniane figurki, skórzane buty, kości do gry, pochodzące ze Wschodu paciorki i medaliony, a także groty tatarskich strzał. Unikatem na skalę światową jest 693 – kilogramowa bryła handlowego ołowiu (tzw. bochen).
Kolejnym punktem naszej wycieczki po Krakowie była wizyta w Muzeum Pałacu Książąt Czartoryskich. Znajdująca się tam stała ekspozycja prezentuje jedną z najcenniejszych kolekcji w Polsce i Europie. Wyjątkowy spacer po 21 salach rozpoczyna się od Podestu, gdzie prezentowane są dwa monumentalne płótna rodzajowe Jana Piotra Norblina. W dalszej części znajdują się pomieszczenia poświęcone Czartoryskim, stamtąd przechodzi się do sal ukazujących dzieje Polski: od czasów Jagiellonów aż po schyłek I Rzeczypospolitej. Na pierwszym piętrze mogliśmy także podziwiać najpiękniejsze dzieła sztuki sakralnej. Na drugim piętrze, w sali poświęconej sztuce renesansu eksponowana jest Dama z gronostajem Leonarda da Vinci oraz pamiątki z puławskiej Świątyni Sybilli, zbiory biblioteczne, kolekcja grafik i rysunków.
Po tak intensywnym zwiedzaniu wszyscy udaliśmy się na smaczny obiad do pobliskiego baru. Ale to jeszcze nie koniec naszej wyprawy. Czekał nas bowiem jeszcze ostatni, a zarazem najważniejszy punkt programu, czyli wizyta w „Ogrodzie Świateł – Królewna Śnieżka”. W tym rozległym parku znajdującym się na terenie Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema o tej porze roku mogliśmy podziwiać podświetlone, kolorowe postacie z bajki, odkrywając losy Królewny Śnieżki, złej macochy, Krasnoludków, Księcia, domek krasnoludków, świetlny labirynt, wspaniałą choinkę multimedialną złożoną z 30 000 świateł.
Po tak aktywnie spędzonym dniu, wszyscy zmęczeni, ale szczęśliwi wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Około godz. 20.15 byliśmy na miejscu, w Kolbuszowej Dolnej, gdzie już na wszystkich naszych wycieczkowiczów czekali stęsknieni rodzice.
Składamy serdeczne podziękowania
Regionalnej Fundacji Rozwoju
„Serce”
za finansowe wsparcie naszej wycieczki.