DZIEŃ KSIĄŻKI 2023
5Światowy Dzień Książki przypada na 23 kwietnia. W naszej szkole był on jednak obchodzony tydzień później, tj. 30 kwietnia. Przygotowania do niego rozpoczęły się już dużo wcześniej. Bibliotekarz szkolny pani Patrycja Stec ogłosiła Szkolny Konkurs Biblioteczny „Moja zakładka do książki”, a pedagog szkolny pani Anna Drewnicka przygotowała z grupą uczniów przedstawienie pt. „Wizyta w bibliotece”.
W piątek 5 maja podczas szkolnej akademii poświęconej literaturze podziwialiśmy naszych uczniów w przedstawieniu „Wizyta w bibliotece”. A po przedstawieniu uczniowie Patrycja Skiba i Dominik Surdej zaśpiewali piosenkę do wiersza Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy”.
Punktem kulminacyjnym było wręczenie nagród w Szkolnym Konkursie Bibliotecznym. Wszystkie zakładki wykonane przez uczniów były piękne i ciekawe.
W konkursie nagrody i wyróżnienia otrzymali:
W kategorii uczniowie szkoły podstawowej
I miejsce Nikodem Nowak
II miejsce Krystian Mycek
III miejsce Aneta Opalińska
Wyróżnienie Dawid Cudo, Paweł Gniewek, Kamil Grochala, Mateusz Popek i Igor Gąsowski, a uczniów do konkursu przygotowała pani Agnieszka Książek.
W kategorii uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy
I miejsce Magdalena Serafin
II miejsce Aleksandra Żak
III miejsce Zbigniew Bembenek
Wyróżnienie Patryk Preneta, a uczniów do konkursu przygotowała pani Patrycja Stec.
Mamy nadzieję, że teraz szkolna biblioteka będzie licznie odwiedzana przez naszych czytelników.
LEKCJE BIBLIOTECZNE 2023
20W drugim półroczu nasi uczniowie wzięli udział w lekcjach bibliotecznych zorganizowanych przez bibliotekarza szkolnego i przy współpracy biblioteki publicznej nad Nilem. Lekcje odbywały się w miesiącu marcu i kwietniu, a prowadziła je pani Ela Rząsa. Lekcje biblioteczne były prowadzone w czterech grupach. Pierwsza i druga to uczniowie Szkoły Podstawowej, natomiast trzecia i czwarta grupa to uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Uczniowie wzięli udział w następujących lekcjach bibliotecznych:
- 30 marzec – „Polskie Tradycje Wielkanocne w opowiadaniu”;
- 3 kwiecień – „Wielkanocne opowieści na podstawie tekstu Katarzyny Nejman”;
- 17 kwiecień – „Wzajemna pomoc na podstawie opowiadania Przyjęcie niespodzianka”;
- 20 kwiecień – „Życzliwość dla innych na podstawie tekstu Przemysława Wechterowicza Uśmiech dla żabki.
Lekcje biblioteczne prowadzone przez panią bibliotekarkę były bardzo ciekawe, zawierały elementy głośnego czytania, a także zabaw artystycznych. Organizowane zajęcia dla dzieci i młodzieży miały na celu utrwalania w nich nawyki czytelnicze oraz wprowadzały w świat wiedzy pozwalając rozpoznać i utrwalać własne zainteresowania. Zajęcia dostosowane były do wieku uczestników. Spotkania te realizowane były w Bibliotece Publicznej nad Nilem.
Lekcje biblioteczne cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i mamy nadzieję , że będziemy mieli możliwość kontynuowania ich w nowym roku szkolnym.
Dzień Ziemi 2023
24 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Ziemi. Z tej okazji część uczniów miała za zadnie wyknać pracę plastyczną z wykorzystaniem nakrętek, a pozostali wzieli udział w quizie ekologicznym sprawdzając swoją wiedzę. Na zakończenie odbył sie apel, podczas którego podsumowano wyniki quizu i zaprezentowano wykonane prace. Za aktywny udział w obchodach Dnia Ziemi uczniowie otrzymali jabłka i soczki.
18
Dzień Zdrowia
Jak co roku, włączyliśmy się w obchody Światowego Dnia Zdrowia, które przebiegało pod hasłem: "Zdrowie dla wszystkich". Tego dnia pamiętano nie tylko o zdrowym i smacznym odżywianiu, ale i też o aktywności fizycznej. Dlatego wspólnie wykonaliśmy zdrowe przekąski i mimo niezbyt sprzyjającej pogody udaliśmy się na spacer.
30
21 marca - Pierwszy Dzień Wiosny i Dzień Kolorowej Skarpetki
2821 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale także szczególnie nam bliski Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Dziś obchodziliśmy go w naszej szkole. Oprócz kolorowych strojów podkreślających Pierwszy Dzień Wiosny założyliśmy Kolorowe Skarpetki nie do pary. Był to wyraz szacunku, tolerancji i zrozumienia oraz symbolicznego wparcia osób z Zespołem Downa.
Dzisiejsze zajęcia wyglądały trochę inaczej, od rana uczniowie projektowali skarpetki, ozdabiając je według własnego pomysłu, wykonywali wiosenne kwiaty, oglądali filmy związane z tematyką dnia, a na koniec rywalizowali ze sobą w różnych konkurencjach sportowych.
Podczas apelu bohaterzy dzisiejszego dnia otrzymali piernikowe serca. Odczytane zostały również wierszyki przygotowane przez wychowawców opisujące naszych wyjątkowych uczniów, o których w tym dniu szczególnie ciepło myślimy.
Wiosna w ogrodzie
11W dniach 9 i 10 marca klasy przysposabiające do pracy P1 i P2 odwiedziły firmę Florena w Kolbuszowej, zajmującą się działalnością produkcyjno – usługową z zakresu uprawy roślin ozdobnych, zakładania trawników i ogrodów oraz sprzedażą roślin, nawozów i narzędzi ogrodniczych. Pracownik firmy oprowadził nas po zakładzie, pokazując uprawy wiosennych roślin ozdobnych takich jak bratki, stokrotki, pelargonie, petunie i supertunie. Pierwsze z nich już bujnie kwitły wieloma kolorami, co nas bardzo zdziwiło, ale przecież w ogrzewanych szklarniach panują dużo bardziej sprzyjające warunki dla roślin. Poznaliśmy wiele innych odmian kwiatów, które niebawem będą sprzedawane. Wąchaliśmy pięknie pachnące hiacynty , podziwialiśmy kolorowe krokusy. W gospodarstwie Florena wiosna na całego. Na koniec każdy uczeń miał możliwość posadzenia w doniczce swojej sadzonki pelargonii, po odbiór której zostaliśmy już zaproszeni za około 6 tygodni. Widzieliśmy taśmową pracę sadzenia roślin, systemy nawadniające rośliny, świeżo kiełkujące rośliny zarówno ozdobne jak i warzywa. Bardzo nam się tam podobało. Na koniec zrobiliśmy zakupy nasion i zaopatrzyliśmy się w bratki, które wysadzimy już niebawem na szkolnych rabatach. Bardzo dziękujemy prezesowi firmy Florena za umożliwienie nam przeprowadzenia tak ciekawej lekcji i upominki w postaci roślin. Już czekamy z niecierpliwością, kiedy będziemy mogli się udać po nasze pelargonie.
I Wojewódzki Konkurs Ekologiczno - Techniczny "Mieszkanie dla ptaków do wynajęcia"
W dniu dzisiejszym nasi uczniowie Mateusz Kobylarz i Marcin Sudoł pod opieką pana Bogdana Blata wzieli udział w I Wojewódzkim Konkursie Ekologiczno - Technicznym "Mieszkanie dla ptaków do wynajecia" organizowanym w Powiatowym Zespole Placówek Szkolno - Wychowawczych w Mielcu. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu budki dla ptaków według podanej instrukcji. Chłopcy poradzili sobie świetnie. Gratulujemy!
9
Dzień Bezpiecznego Internetu
9 luty obchodzony jest jako Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji pani policjantka Beata Chmielowiec przeprowadziła w naszej szkole pogadankę, której celem było zwrócenie uwagi uczniów na zagrożenia czyhające w sieci: pornografia, pedofilia, cyberprzemoc, nawiązywanie znajomości z nieznanymi osobami, fora dyskusyjne itp. Nasi podopieczni dowiedzieli się na czym polega łamanie praw autorskich i czym grozi zjawisko uzależnienia od komputera i Internetu. Wszyscy zgromadzeni z zainteresowaniem wysłuchali pogadanki.
Spotkanie z rodzicami.
Serdecznie zapraszamy rodziców na śródroczne spotkanie wywiadowcze, które odbędzie się w najbliższy wtorek tj. 31 stycznia 2023. o godzinie 17:00. Po spotkaniu dla chętnych rodziców odbywać się będą indywidualne konsultacje z nauczycielami.
XV Wojewódzki Konkurs Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Tajemnica Świąt Bożego Narodzenia” już za nami
23Po dwuletniej przerwie powrócił Wojewódzki Konkurs Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Tajemnica Świąt Bożego Narodzenia”. W tym roku była to już jego piętnasta edycja. 12 stycznia br. na scenie Domu Kultury w Kolbuszowej Górnej gościli młodzi artyści i ich opiekunowie z Leżajska, Mielca, Mrowli, Rzeszowa i oczywiście Kolbuszowej Dolnej. Gospodarzem i zarazem organizatorem wydarzenia był Zespół Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej. W godzinach przedpołudniowych odbyły się przesłuchania wykonawców kategorii muzycznej w trzech grupach wiekowych:
- klasy I - IV szkoły podstawowej
- klasy V – VIII szkoły podstawowej
- szkoła ponadpodstawowa.
Po zakończonych prezentacjach przyszedł czas na uroczystą galę. Wśród publiczności oprócz wykonawców, ich opiekunów i rodziców byli także przedstawiciele lokalnych władz, ksiądz dziekan Lucjan Szumierz oraz ksiądz biskup Jan Wątroba, który objął honorowy patronat nad Konkursem. Podobnie jak podczas wcześniejszych edycji, także tym razem wystąpili nasi najmłodsi wychowankowie, którzy w bardzo szczery, a zarazem ujmujący sposób zaprezentowali „Jasełka”. Najbardziej oczekiwaną częścią gali było ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Występy muzyczne młodych artystów tak bardzo spodobały się jurorom, że nie było uczestnika, który nie zająłby jakiegoś miejsca lub nie otrzymałby wyróżnienia. Tym bardziej, z wielką przyjemnością i radością, wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych muzycznych sukcesów!:)
„Hej kolęda, kolęda…”
34Święta to czas spotkań z bliskimi, znajomymi, czas kolędowania. W naszej szkole przedświąteczne spotkanie dla podopiecznych, ich rodziców oraz wszystkich pracowników szkoły odbyło się 20 grudnia w Filii Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej Górnej. Podczas spotkania nasi najmłodsi podopieczni zaprezentowali „Jasełka”, a pan dr Janusz Radwański przybliżył polskie tradycje związane ze zbliżającymi się Świętami. Na stołach nie zabrakło świątecznych potraw i słodkości wykonanych przez poszczególne klasy. Po uroczystej kolacji nadszedł czas na wspólne kolędowanie. Każdy miał możliwość zaprezentowania swoich ulubionych kolęd i pastorałek.
Zorganizowanie spotkania było możliwe dzięki środkom pozyskanym w ramach projektu z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.
Informacja
Zimowa przerwa świąteczna trwa od 23.12.2022 – 1.01.2023r.
Uczniowie wracają do szkoły 2 stycznia.
Archiwum Aktualności