W poniedziałek 10 lutego w naszej szkole przeprowadzona została pogadanka przez p. Elżbietę Rząsa - pracownika Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej na temat: "Jak przyjemnie i bezpiecznie możemy wspólnie spędzić wolny czas na feriach zimowych. Zasady bezpieczeństwa na lodowisku, w górach oraz podczas zabawy na śniegu”. Uczniowie Szkoły Podstawowej i Szkoły Przysposabiającej do Pracy aktywnie uczestniczyli w zajęciach, na których młodsze dzieci wykonały ciekawe i kolorowe prace plastyczne związane z omawianym tematem. Natomiast starsi uczniowie dzielnie próbowali swoich sił przy rozwiązywaniu krzyżówki zimowej przygotowanej przez panią prowadzącą. Na koniec zajęć p. Elżbieta nagrodziła uczniów odblaskowymi bransoletkami.
Aktualności
Jak przyjemnie i bezpiecznie możemy wspólnie spędzić wolny czas na feriach zimowych.
10
Zapraszamy do zapisów, szczegóły na plakacie 🙂
Jubileuszowy XX Miting Pływacki Olimpiad Specjalnych
W dniu 28 stycznia 2025 r. na Krytej Pływalni „Fregata” w Kolbuszowej odbył się XX Jubileuszowy Miting Pływacki Olimpiad Specjalnych - oddział regionalny podkarpackie.
W zawodach wzięło udział 12 zespołów z województwa podkarpackiego, w sumie około 90 zawodników i zawodniczek. Organizatorem zawodów był uczniowski Klub Sportowy Fala” Kolbuszowa Dolna ponadto w zawodach uczestniczyły ekipy takie jak:„Gepard” Mielec „Gladiator” Przemyśl, „Koszyczek” Rudnik nad Sanem, „Huragan” Mrowla, „Dragon” Dębica, „KS Orzeł” Rzeszów, „Leliwa” Tarnobrzeg, „Pro-Sport” Jarosław, „Champions” Leżajsk oraz „Piąteczka” Jasło.
Dokonała otwarcia imprezy Pani Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej Marzena Mytych, a następnie głos zabrali zaproszeni gości w osobie starosty Powiatu Kolbuszowskiego Józefa Kardysia, wiceburmistrza Kolbuszowej Krzysztofa Wójcickiego, Dyrektora Regionalnego Olimpiad Specjalnych Honoraty Telega, przedstawiciela Kuratorium Oświaty p. Dariusza Bożka.
Rozegrano w sumie 43 wyścigów w dwóch kategoriach (dziewcząt i chłopców) na dystansach 15 metrów, 25 metrów i 50 metrów różnymi stylami pływackimi oraz sztafeta mieszana 4x25metrów w stylu dowolnym. Dla uczestników i ekip wręczono medale i upominki rzeczowe.
Cała impreza nie odbyłaby się bez wsparcia sponsorów lokalnych i nie tylko w postaci: Starostwo Kolbuszowskie, Gmina Kolbuszowa, Zarząd Regionalny Olimpiad Specjalnych Podkarpackie, Fundacja „SERCE” z Kolbuszowej, Firma „ORZECH” z Kolbuszowej, Zakłady mięsne „KARKUT” z Kolbuszowej, „Galeria nad Nilem”- B. Korzępa oraz WM-ka Witold Węgrzyn
Zawody zostały objęte patronatem przez: Starostę Kolbuszowskiego, Burmistrza Kolbuszowej, PFRON w Rzeszowie, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Podkarpackiego Kuratora Oświaty, a patronat medialny objęło KORSO Kolbuszowskie.
Nad sprawnym przebiegiem zawodów czuwała pełna obsada sędziowska oraz wolontariat reprezentowany przez młodzież LO w Kolbuszowej z opiekunką Panią Aliną Wlazło. Nad bezpieczeństwem zawodników oraz trenerów piecze sprawowali ratownicy WOPR Pan Paweł i Piotr Micek, Magdalena Cudo, Piotr Gimbut, a także pielęgniarka Małgorzata Jabłońska.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Wszystkim Osobom zaangażowanych w zorganizowanie imprezy, a także przygotowanie i podanie gorących posiłków, drugiego śniadania dla zawodników opiekunów i kierowców poszczególnych ekip.
Pozdrawiamy i do zobaczenia na następnych zawodach.
24
XVII Wojewódzki Konkurs Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Tajemnica Świąt Bożego Narodzenia”
29W środę 15 stycznia 2025r. w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej Górnej odbył się XVII Wojewódzki Konkurs Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Tajemnica Świąt Bożego Narodzenia”. Gospodarzem i zarazem organizatorem wydarzenia był Zespół Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej oraz Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Iskierka” w Kolbuszowej Dolnej. Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się ponad 30 wykonawców. W tym roku gościliśmy młodych artystów i ich opiekunów z Mielca, Mrowli, Rzeszowa, Grębowa, Brzozowa, Jagodnika, Leżajska, Krosna, Ropczyce, Bukowca, z ZSS w Kolbuszowej Dolnej.
Honorowy patronat nad naszym konkursem objął Jego Ekscelencja ks biskup Jan Wątroba, Marszałek Województwa Podkarpackiego pan Władysław Ortyl, Dyrektor Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pan Maciej Szymański, dziekan dekanatu kolbuszowskiego ks. Lucjan Szumierz oraz patronat medialny Radio Via.
Przesłuchania wykonawców w kategorii muzycznej odbyły się w czterech grupach wiekowych:
- klasy I - III szkoły podstawowej
- klasy IV – VIII szkoły podstawowej
- szkoła przysposabiająca do pracy
- zespoły
Prezentacjom muzycznym przysłuchiwali się wspaniali muzycy, którzy towarzyszą nam w niezmienionym składzie już od kilku lat: Anna Kwas, Jarosław Mazur oraz Tomasz Blicharz.
Swoją obecnością zaszczycili nas: Dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej ks. Piotr Potyrała, Z-ca Dyrektora Polityki Społecznej Urzędu Województwa Podkarpackiego p. Maria Gnap, Dyrektor Administracyjny Kuratorium oświaty w Rzeszowie p. Dorota Włodyka Tyczyńska, Dyrektor Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Rzeszowie p. Maciej Szymański, Dziekan Dekanatu Kolbuszowskiego Ks. Lucjan Szumierz, Proboszcz Parafii w Kolbuszowej Górnej Ks. Stanisław Krasoń, Burmistrz Kolbuszowej p. Grzegorz Romaniuk, Wójt Gminy Cmolas Bernadett Wolak Posłuszny, Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kolbuszowej p. Katarzyna Chudzik
Wyniki konkursu:
Klasy I - IV szkoły podstawowej:
I miejsce – Magdalena Woch SOSW Leżajska,
Tomasz Trojnacki NSP w Jagodniku
II miejsce - Hubert Pękala ZSS Rzeszów
Mateusz Popek ZSS Kolbuszowa Dolna
III miejsce - Zuzanna Ogrodnik SOSW Brzozów
Maciej Safin ZSS Kolbuszowa Dolna
Klasy V – VIII szkoły podstawowej:
I miejsce - Amanda Kędra SOSW Grębów
Marcel Jaczewski ZSS Rzeszów
Krzysztof Zahorski SOSW Krośnie
Nikola Inglot ZSS Rzeszów
II miejsce - Patrycja Sękowska SOSW BrzozówSzymon Krzysik SP w Bukowcu
Łukasz Grygier ZSS Rzeszów
III miejsce - Milena Dubis SOSW Krośnie
Jarosław Staroń SOSW Ropczyce
Szkoły przysposabiające do pracy:
I miejsce - Maja Marut SOSW Grębów
Przemysław Mol PZPSW Mielec
Patrycja Radoń SOSW Krośnie
Krzysztof Augustyn ZSS Rzeszów
Urszula Karbarz SOSW Grębów
II miejsce - Patrycja Szyba PZPSW Mielec
Maja Mazur ZSS Kolbuszowa Dolna
Barbara Dubis SOSW Krośnie
Paulina Kisała SOSW Ropczyce
Karina Duplaga SOSW Brzozów
III miejsce - Faustyna Lampart SOSW Mrowla
Julia Adamska SOSW Brzozów
Klaudia Kochanowska PZPSW Mielec
Miłosz Martyniak SOSW Mrowla
Zespoły
I miejsce – DUET: Izabela Czech, Przemysław Mol PZPSW Mielec
Zespół „ LUZIK” SOSW Leżajsk
II miejsce - ZESPÓŁ MUZYCZNY SOSW Mrowla
Zespół "Megiddo" SOSW Brzozów
Podobnie jak podczas wcześniejszych edycji, także i tym razem wystąpili nasi wychowankowie, którzy zaprezentowali przedstawienie pt. ”Betlejemska dobranocka”. Podczas uroczystej gali wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok.
Wesołych Świąt Bożego Narodzenia
Wigilia 2024
W dniu 17-12-2024r. w naszej szkole odbyło się spotkanie opłatkowe „Niech kolędy zabrzmi czar” w ramach projektu Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie, w którym uczestniczyli zaproszeni goście, rodzice, uczniowie, absolwenci oraz pracownicy szkoły. Uczniowie naszej szkoły wykonali jasełka, po których wszyscy złożyliśmy sobie życzenia i podzieliliśmy się opłatkiem. Następnie zasiedliśmy wspólnie do stołu i zjedliśmy przygotowane dania wigilijne oraz zaśpiewaliśmy kolędy.
Życzymy wszystkim Wesołych Świąt
32
Zbiórka elektrośmieci w naszej szkole
KAMPANIA "DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY"
25W tym roku nasza szkoła dołączyła do Ogólnopolskiej Kampanii Dzieciństwo Bez Przemocy, która trwała od 8 października do 19 listopada 2024r. Celem jej było uwrażliwienie na problem przemocy wobec dzieci, zwiększenie wiedzy o problemie, kształtowanie umiejętności unikania zagrożeń, szukania pomocy oraz reagowania na przemoc.
W ramach kampanii uczniowie uczestniczyli w dwóch lekcjach online:
Czy dziękować za propsy i za hejty? Lekcja o cyberprzemocy.
Sieciakowa lekcja: Internet Mocy bez Przemocy!
Na zajęciach funkcjonowania osobistego i społecznego realizowano zagadnienia związane z krzywdzeniem dzieci oraz uczono właściwego reagowania i szukania pomocy w sytuacjach trudnych. Na zajęciach rozwijających kreatywność wykonywali prace plastyczne oraz pomoce dydaktyczne służące do realizacji zajęć związanych z tematem kampanii.
Ponadto nauczyciele brali udział w webinarach proponowanych przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.
"DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY"
W dniu dzisiejszym nasi uczniowie uczestniczyli w lekcji on-line "Sieciakowa lekcja: Internet Mocy bez Przemocy", która miała na celu przybliżenie problemu hejtu w sieci, reagowania na niego, gdy dotyka nas lub gdy jesteśmy jego świadkami.
2
"DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY"
W dniu dzisiejszym klasy B3, P1, P2 i P3 uczestniczyły w lekcji online,, Czy dziękować za propsy i za hejty? Lekcja o cyberprzemocy" w ramach kampanii DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY.
4
Nasza szkoła w akcji #SzkołaDoHymnu
„Dzieciństwo bez przemocy”
Nasza szkoła dołączyła do kampanii społecznej „Dzieciństwo bez przemocy”, której celem jest zapewnienie każdemu dziecku dorastania wolnego od przemocy.
Pamiętamy
Chwile zadumy i refleksji podczas wyjścia na cmentarz w Kolbuszowej. Wspólna modlitwa i zapalenie zniczy na grobach poległych w czasie II wojny światowej żołnierzy, przypomnienie wydarzeń historycznych z tym związanych.
Dzień Papieski
W tym roku po raz 24 obchodziliśmy Dzień Papieski. Dzień ten nie jest tylko wspomnieniem, lecz także zaproszeniem do poznawania nauki i drogi, którą Ojciec Święty Jan Paweł II wytrwale wskazywał. W naszej szkole stał się on tradycją. Tegoroczny Dzień Papieski obchodziliśmy pod hasłem ,,Ewangelia starości i cierpienia”. Z tej okazji odmówiliśmy różaniec przed figurką Matki Bożej z Medjugorie w intencji ludzi chorych, cierpiących i samotnych. Uczniowie klas młodszych przypomnieli sobie postać Karola Wojtyły oglądając film. Klasy starsze uczestniczyły w grze terenowej poprzez którą poznali życiorys i działalność Jana Pawła II. Na koniec wszyscy zostali poczęstowali papieskimi kremówkami upieczonymi przez panią Agatę.
20
Dzień AAC w naszej szkole
W dniu 29-10-2024r. odbyły sie w naszej szkole obchody dnia alternatywnych metod komunikacji
22
Szkolna wycieczka do Rancza w Pstrągowej
Na szkolną wycieczkę do Rancza w Pstrągowej wybraliśmy się w czwartkowy poranek. Ranczo Pstrągowa to klimatyczne i ciekawe miejsce z wieloma atrakcjami dla dzieci. “Małpi gaj”, zjazdy na pontonach, letni kulig po malowniczej okolicy, wieża widokowa, karmienie zwierząt, wizyta w tipi, sesja zdjęciowa przy dyniach. Uczniowie mogli pogłaskać wielbłąda i zobaczyć z bliska małego kangurka. Pyszne kiełbaski z grilla, herbatka i ciasteczka, dopełniły całości. Przyjęto nas bardzo gościnnie i serdecznie. Każdy na pewno mógł znaleźć coś dla siebie. Wszyscy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do szkoły. Pogoda na szczęście dopisała.
103
Próbna ewakuacja 2024
7 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli jak co roku w próbnej ewakuacji. Celem tego typu ćwiczenia było przygotowanie uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły do sprawnego działania i szybkiego, bezpiecznego opuszczenia budynku szkoły w razie zagrożenia. Po akcji ewakuacyjnej podopieczni mieli również możliwość oglądania specjalistycznego samochodu strażackiego i znajdującego się w nim sprzętu pożarniczego.
3
Tak spędziliśmy święto dyni w naszej szkole!
19
Sprzątanie Świata i Święto Pieczonego Ziemniaka
We wtorek, 24 września nasi uczniowie wraz z opiekunami uczestniczyli w akcji Sprzątania Świata pod hasłem "Na straży czystej Ziemi ". Akcja odbywa się każdego roku i my również każdego roku staramy się porządkowć "kawałek" świata Tym razem, wyposażeni w rękawice i worki, sprzątaliśmy tereny leśne przy ścieżce edukacyjnej Białkówka w Nowej Wsi. Choć wydaje się, że lasy są coraz mniej zaśmiecane, to jednak mieliśmy co robić... Wtorkowa pogoda dopisała nam, dlatego po zakończonej akcji sprzątania, przyszedł czas na odpoczynek i udział w Święcie Pieczonego Ziemniaka Były "ziemniaczane" zabawy i oczywiście degustacja pieczonych ziemniaków
23
Teatr Nemno
3W dniu 17.09.2024 r. w naszej szkole wystąpił teatr Nemno, który zaprezentował spektakl marionetkowy
" Cyrk Hrynek". Był to spektakl w ramach projektu " Druga wędrówka z Teatrem Nemno". Projekt ten został dofinansowany z budżetu Województwa Podkarpackiego. Uczniowie i przybyłe na przedstawienie przedszkolaki
z zaciekawieniem obejrzeli to niezwykłe widowisko.
Archiwum Aktualności
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Wszystkie