Informacja dla Rodziców uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu kolbuszowskiego.
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "ISKIERKA" w Kolbuszowej Dolnej
informuje, że w okresie wakacyjnym rusza realizacja Projektu „Sensoplastyczny Lipiec”,który będzie obejmował cykl zajęć senspolastycznych prowadzonych nieodpłatnie .
Projekt jest finansowany przez Regionalną Fundację Rozwoju SERCE w ramach Akademii Kreatywności 2023 i jest przeznaczony dla dzieci szkół podstawowych z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową oraz innymi dysfunkcjami wymagającymi wspomagania rozwoju. Ilość dzieci mogących wziąć udział w projekcie to 14 oraz 1 nauczyciel -trener zajęć marki Sensoplastyka® i 1 nauczyciel wspomagający terapeutę . Zajęcia będą prowadzone w dwóch 7- osobowych grupach w miesiącu czerwcu i lipcu 1 raz w tygodniu po 60 min każde zajęcia.
Spotkanie z panią psycholog
31 maja jak co roku przypada Dzień bez papierosa. Z tej okazji 6 czerwca pani psycholog Agnieszka Tyczka z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Kolbuszowej przeprowadziła dla naszych uczniów pogadankę na temat uzależnień. Pani Agnieszka w ciekawy i interesujący sposób wytłumaczyła naszym uczniom na czym polega mechanizm uzależnienia. Mówiła o licznych zagrożeniach czyhających na młodych ludzi w dzisiejszym świecie: papierosy, alkohol, narkotyki, uzależnienie od komputera, Internetu. Nasi podopieczni bardzo aktywnie brali udział w spotkaniu, zadając pytania i włączając się do rozmowy.
Bierzmowanie
W środę 24 maja 2023 r. w kaplicy p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Kolbuszowej Dolnej na Mszy Świętej 11 osób przyjęło sakrament bierzmowania. Sakramentu udzielił J. E. Ks. Bp Jan Wątroba.
Wszystkim, którzy przyjęli Ducha Świętego życzymy dojrzałości i otwartości na łaski i dary Ducha Świętego. Oby swoim postępowaniem i słowem wypełniali wolę Bożą, a posługując swoim sercem służyli ludziom i Bogu. Przyjdź Duchu Święty...
Nasz wyjazd do Centrum Edukacji Ekologicznej w Stobiernej
Centrum Edukacji Ekologicznej w Stobiernej to ciekawe i urokliwe miejsce, które odwiedziliśmy 19 maja. Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od lekcji historii w znajdującej się w pobliżu Centrum, Słowiańskiej Osadzie, gdzie mogliśmy dowiedzieć się jak żyli, pracowali, ubierali się nasi przodkowie, jak wyglądała ich codzienność. Zobaczyliśmy średniowieczne chaty, a także warowną wieżę, z której obserwowaliśmy malownicze okolice grodu. Podczas warsztatów poznaliśmy podstawy garncarstwa, a wykonane z gliny naczynia mogliśmy zabrać ze sobą na pamiątkę. Kolejnym etapem naszej wycieczki był spacer po Parku Owadów i Pajęczaków, oraz zajęcia przyrodnicze, podczas których dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat owadów, a zwłaszcza tak bardzo pożytecznych i potrzebnych ludziom pszczół. W prezencie otrzymaliśmy domek dla pszczół, który umieścimy na naszym szkolnym podwórku.
XX Tydzień Bibliotek 2023
4W dniach 8-15 maja 2023 r. odbywała się XX edycja programu Tydzień Bibliotek pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza Biblioteka”, którego celem jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
DZIEŃ KSIĄŻKI 2023
5Światowy Dzień Książki przypada na 23 kwietnia. W naszej szkole był on jednak obchodzony tydzień później, tj. 30 kwietnia. Przygotowania do niego rozpoczęły się już dużo wcześniej. Bibliotekarz szkolny pani Patrycja Stec ogłosiła Szkolny Konkurs Biblioteczny „Moja zakładka do książki”, a pedagog szkolny pani Anna Drewnicka przygotowała z grupą uczniów przedstawienie pt. „Wizyta w bibliotece”.
LEKCJE BIBLIOTECZNE 2023
20W drugim półroczu nasi uczniowie wzięli udział w lekcjach bibliotecznych zorganizowanych przez bibliotekarza szkolnego i przy współpracy biblioteki publicznej nad Nilem. Lekcje odbywały się w miesiącu marcu i kwietniu, a prowadziła je pani Ela Rząsa. Lekcje biblioteczne były prowadzone w czterech grupach. Pierwsza i druga to uczniowie Szkoły Podstawowej, natomiast trzecia i czwarta grupa to uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Uczniowie wzięli udział w następujących lekcjach bibliotecznych:
Dzień Ziemi 2023
24 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Ziemi. Z tej okazji część uczniów miała za zadnie wyknać pracę plastyczną z wykorzystaniem nakrętek, a pozostali wzieli udział w quizie ekologicznym sprawdzając swoją wiedzę. Na zakończenie odbył sie apel, podczas którego podsumowano wyniki quizu i zaprezentowano wykonane prace. Za aktywny udział w obchodach Dnia Ziemi uczniowie otrzymali jabłka i soczki.
Dzień Zdrowia
Jak co roku, włączyliśmy się w obchody Światowego Dnia Zdrowia, które przebiegało pod hasłem: "Zdrowie dla wszystkich". Tego dnia pamiętano nie tylko o zdrowym i smacznym odżywianiu, ale i też o aktywności fizycznej. Dlatego wspólnie wykonaliśmy zdrowe przekąski i mimo niezbyt sprzyjającej pogody udaliśmy się na spacer.
21 marca - Pierwszy Dzień Wiosny i Dzień Kolorowej Skarpetki
2821 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale także szczególnie nam bliski Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Dziś obchodziliśmy go w naszej szkole. Oprócz kolorowych strojów podkreślających Pierwszy Dzień Wiosny założyliśmy Kolorowe Skarpetki nie do pary. Był to wyraz szacunku, tolerancji i zrozumienia oraz symbolicznego wparcia osób z Zespołem Downa.
Wiosna w ogrodzie
11W dniach 9 i 10 marca klasy przysposabiające do pracy P1 i P2 odwiedziły firmę Florena w Kolbuszowej, zajmującą się działalnością produkcyjno – usługową z zakresu uprawy roślin ozdobnych, zakładania trawników i ogrodów oraz sprzedażą roślin, nawozów i narzędzi ogrodniczych. Pracownik firmy oprowadził nas po zakładzie, pokazując uprawy wiosennych roślin ozdobnych takich jak bratki, stokrotki, pelargonie, petunie i supertunie. Pierwsze z nich już bujnie kwitły wieloma kolorami, co nas bardzo zdziwiło, ale przecież w ogrzewanych szklarniach panują dużo bardziej sprzyjające warunki dla roślin. Poznaliśmy wiele innych odmian kwiatów, które niebawem będą sprzedawane. Wąchaliśmy pięknie pachnące hiacynty , podziwialiśmy kolorowe krokusy. W gospodarstwie Florena wiosna na całego. Na koniec każdy uczeń miał możliwość posadzenia w doniczce swojej sadzonki pelargonii, po odbiór której zostal
I Wojewódzki Konkurs Ekologiczno - Techniczny "Mieszkanie dla ptaków do wynajęcia"
W dniu dzisiejszym nasi uczniowie Mateusz Kobylarz i Marcin Sudoł pod opieką pana Bogdana Blata wzieli udział w I Wojewódzkim Konkursie Ekologiczno - Technicznym "Mieszkanie dla ptaków do wynajecia" organizowanym w Powiatowym Zespole Placówek Szkolno - Wychowawczych w Mielcu. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu budki dla ptaków według podanej instrukcji. Chłopcy poradzili sobie świetnie. Gratulujemy!
Dzień Bezpiecznego Internetu
9 luty obchodzony jest jako Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji pani policjantka Beata Chmielowiec przeprowadziła w naszej szkole pogadankę, której celem było zwrócenie uwagi uczniów na zagrożenia czyhające w sieci: pornografia, pedofilia, cyberprzemoc, nawiązywanie znajomości z nieznanymi osobami, fora dyskusyjne itp. Nasi podopieczni dowiedzieli się na czym polega łamanie praw autorskich i czym grozi zjawisko uzależnienia od komputera i Internetu. Wszyscy zgromadzeni z zainteresowaniem wysłuchali pogadanki.
- brak danych