Spotkanie z rodzicami.
Serdecznie zapraszamy rodziców na śródroczne spotkanie wywiadowcze, które odbędzie się w najbliższy wtorek tj. 31 stycznia 2023. o godzinie 17:00. Po spotkaniu dla chętnych rodziców odbywać się będą indywidualne konsultacje z nauczycielami.
XV Wojewódzki Konkurs Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Tajemnica Świąt Bożego Narodzenia” już za nami
23Po dwuletniej przerwie powrócił Wojewódzki Konkurs Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Tajemnica Świąt Bożego Narodzenia”. W tym roku była to już jego piętnasta edycja. 12 stycznia br. na scenie Domu Kultury w Kolbuszowej Górnej gościli młodzi artyści i ich opiekunowie z Leżajska, Mielca, Mrowli, Rzeszowa i oczywiście Kolbuszowej Dolnej. Gospodarzem i zarazem organizatorem wydarzenia był Zespół Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej. W godzinach przedpołudniowych odbyły się przesłuchania wykonawców kategorii muzycznej w trzech grupach wiekowych:
- klasy I - IV szkoły podstawowej
- klasy V – VIII szkoły podstawowej
- szkoła ponadpodstawowa.
Po zakończonych prezentacjach przyszedł czas na uroczystą galę. Wśród publiczności oprócz wykonawców, ich opiekunów i rodziców byli także przedstawiciele lokalnych władz, ksiądz dziekan Lucjan Szumierz oraz ksiądz biskup Jan Wątroba, który objął honorowy patronat nad Konkursem. Podobnie jak podczas wcześniejszych edycji, także tym razem wystąpili nasi najmłodsi wychowankowie, którzy w bardzo szczery, a zarazem ujmujący sposób zaprezentowali „Jasełka”. Najbardziej oczekiwaną częścią gali było ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Występy muzyczne młodych artystów tak bardzo spodobały się jurorom, że nie było uczestnika, który nie zająłby jakiegoś miejsca lub nie otrzymałby wyróżnienia. Tym bardziej, z wielką przyjemnością i radością, wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych muzycznych sukcesów!:)
„Hej kolęda, kolęda…”
34Święta to czas spotkań z bliskimi, znajomymi, czas kolędowania. W naszej szkole przedświąteczne spotkanie dla podopiecznych, ich rodziców oraz wszystkich pracowników szkoły odbyło się 20 grudnia w Filii Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej Górnej. Podczas spotkania nasi najmłodsi podopieczni zaprezentowali „Jasełka”, a pan dr Janusz Radwański przybliżył polskie tradycje związane ze zbliżającymi się Świętami. Na stołach nie zabrakło świątecznych potraw i słodkości wykonanych przez poszczególne klasy. Po uroczystej kolacji nadszedł czas na wspólne kolędowanie. Każdy miał możliwość zaprezentowania swoich ulubionych kolęd i pastorałek.
Zorganizowanie spotkania było możliwe dzięki środkom pozyskanym w ramach projektu z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.
Informacja
Zimowa przerwa świąteczna trwa od 23.12.2022 – 1.01.2023r.
Uczniowie wracają do szkoły 2 stycznia.
ŚWIĄTECZNY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO
16Tradycyjnie i w tym roku, w połowie grudnia odbył się w naszej szkole Świąteczny Turniej Tenisa Stołowego. Celem turnieju było wyłonienie najlepszego tenisisty szkoły, doskonalenie umiejętności indywidualnych, kształtowanie zasady ,,fair play”, no i oczywiście dobra zabawa.
Do turnieju głównego przystąpiło ośmioro zawodników, wyłonionych w grach eliminacyjnych.
Po sportowej rywalizacji wyłoniono Mistrza Turnieju. Natalia Rozmus została najlepszą zawodniczką rozgrywek, która w finale pokonała Mateusza Kobylarza. Trzecie miejsce zajęła Marta Pokrzywa.
Natalka potwierdziła dobrą sportową formę również miesiąc wcześniej ,podczas wojewódzkich zawodów tenisa stołowego Olimpiad Specjalnych w Tarnobrzegu, gdzie również wygrała swoją kategorię.
Uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody rzeczowe i mikołajkowe słodkości. Do zobaczenia za rok…
LEKCJE BIBLIOTECZNE
W tym roku szkolnym nasi uczniowie wzięli udział w lekcjach bibliotecznych zorganizowanych przez bibliotekarza szkolnego i przy współpracy Biblioteki Publicznej nad Nilem. Lekcje odbyły się w miesiącu listopadzie i grudniu, a prowadziła je pani Elżbieta Rząsa. Lekcje biblioteczne były prowadzone w dwóch grupach:
- pierwsza grupa to uczniowie szkoły podstawowej, którzy wzięli udział w lekcji pt. Nasze uczucia na podstawie bajki „Gucio czuje się winny”,
- druga grupa to uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy, którzy wzięli udział w lekcji pt. Nasze uczucia na podstawie opowiadania Zofii Żuczkowskiej „Bajka o ciepłym i puchatym”.
Lekcje biblioteczne prowadzone przez panią bibliotekarkę były bardzo ciekawe, zawierały elementy głośnego czytania, a także zabaw artystycznych. Zajęcia były dostosowane do wieku uczestników. Lekcje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a będziemy mieli możliwość ich kontynuowania w drugim półroczu.
5
„Zwykła, niezwykła kraina kynoterapii” czyli dogoterapia w naszej szkole
297 grudnia odbyły się w naszej szkole zajęcia z dogoterapii. Przeprowadziła je dla naszych uczniów pani Barbara Urban, która przyjechała do nas ze swoim pieskiem – suczką o imieniu Rina.
Pani Barbara Urban jest z wykształcenia specjalistą kynoterapii, fizjoterapeutą, oligofrenopedagogiem, terapeutą integracji sensorycznej i terapii taktylnej. Od wielu lat prowadzi zajęcia dla dzieci z różną niepełnosprawnością w szpitalach, ośrodkach rehabilitacyjnych, przedszkolach i szkołach. A czym takim jest dogoterapia?
Dogoterapia (ang. dog – pies) lub kynoterapia (gr. kynos – pies) to jedna z form animaloterapii, czyli terapii z udziałem zwierząt, w tym przypadku psów. Dogoterapia i kynoterapia to synonimy i oznaczają dokładnie taką samą formę terapii kontaktowej wspomagającą rozwój, edukację rehabilitację i leczenie poprzez kontakt osoby z psem terapeutą. Pies, który jest odpowiednio wyszkolony i prowadzony przez wykwalifikowanego opiekuna, jest motywatorem do działań dla uczestnika zajęć. Cechą charakterystyczną tego typu terapii jest wytworzenie specyficznej reakcji między pacjentem a psem terapeutą. Uważa się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Oprócz bycia wiernym i oddanym towarzyszem, dla człowieka jest również obrońcą i przewodnikiem. Dodatkowo okazuje się również, że pies może być doskonałym terapeutą. Dogoterapia jest coraz bardziej popularna i łatwiej dostępna.
Dla naszych uczniów zajęcia te stały się okazją do przełamania wewnętrznego lęku, ograniczeń a zarazem doskonałą formą zabawy i odprężenia. Były to pierwsze i na pewno nie ostatnie zajęcia z dogoterapii w naszej szkole.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z książką pani Barbary Urban „Zwykła, niezwykła kraina kynoterapii”.
Projekt WzMOCnij Swoje Otoczenie
Projekt WzMOCnij Swoje Otoczenie wciąż jest realizowany. Została aneksowana umowa pomiędzy Urzędem Miejskim w Kolbuszowej a PSE z powodu opóźnień w realizacji zamówień. Wszyscy z niecierpliwością czekamy, aż dotrą do nas zakupy. Potem jeszcze składanie piaskownicy, montowanie panelu muzycznego, mocowanie hamaków i krzesła brazylijskiego. Co prawda nie uda się nam korzystać z tych atrakcji w najbliższym czasie, ale tym bardziej wiosnę przywitamy z radością. Zdjęcia poniżej prezentują prace związane z rozpakowywaniem i montażem.
3
Nasi przyjaciele ze schroniska
2 grudnia naszą szkołę ponownie odwiedził komendant Straży Miejskiej w Kolbuszowej. Tym razem nie przyszedł sam, tylko z pieskiem. Pan Grzegorz Dzimiera opowiedział o działalności schroniska dla bezdomnych zwierząt znajdującego się w naszym mieście oraz zachęcił do adopcji psów i kotków które tam przebywają i z utęsknieniem czekają na nowy dom i kochających właścicieli. Nasi uczniowie jak widać, bardzo cieszyli się z przybycia nowego gościa.
Wizyta w WTZ w Cmolasie
Dzisiaj uczniowie trzech klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy odwiedzili Warsztaty Terapii Zajęciowej w Cmolasie. Zapoznali się ze sposobem funkcjonowania placówki, do której uczęszczają ich koledzy i koleżanki, którzy już ukończyli naszą szkołę. Zwiedzili pracownię artystyczno – malarską, stolarską, gospodarstwa domowego oraz rehabilitacyjną, w których uczestnicy warsztatów rozwijają swoje zainteresowania, usamodzielniają się, dbają o swoje zdrowie. Miłym zakończeniem wizyty był słodki poczęstunek przygotowany dla nas przez pracowników i uczestników WTZ. Wszystkim pracownikom i uczestnikom warsztatów bardzo dziękujemy za miłe i serdeczne przyjęcie.
13
Świąteczna paczka
Zapraszamy do włączenia się w akcję "Mikołajkowa paczka od Przedszkolaczka".
Zebrane rzeczy zostaną przekazane dla dzieci z naszego partnerskiego miasta na Ukrainie.
Obcowanie z przyrodą
Obcowanie z przyrodą jest nieodłącznym elementem terapii ogrodniczej. Wielość i różnorodność podejmowanych działań służy zarówno starszym jak i młodszym uczniom wyzwalając w nich aktywność, dając poczucie sprawstwa i wdrażając do przebywania na świeżym powietrzu w bliskości z naturą.
15
Fotorelacja- wernisaż wystawy Kolorowy Świat -Galeria Punkt w SCK w Dzikowcu fot. Anna Laube, Katarzyna Cesarz
34„ Kolorowy świat” to retrospektywna wystawa prac plastycznych uczniów naszej szkoły.
W galerii „Punkt” prezentujemy portrety, pejzaże, martwą naturę, otaczający nas świat przyrody oraz prace abstrakcyjne. Przedstawione prace wykonane są w różnych technikach plastycznych. Wybrane obrazy powstały w ciągu dziesięciu lat pracy twórczej podczas zajęć rozwijających i kształtujących kreatywność.
Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom za wspólnie spędzone chwile w naszej pracowni plastycznej.
Anna Laube
Serdecznie dziękujemy Pani Bogumile Kosiorowskiej Dyrektor SCK w Dzikowcu
i Pani Katarzynie Cesarz za zaproszenie nas do Galerii „Punkt”.
Uczniowie i nauczyciele ZSS z Kolbuszowej Dolnej
Informacja
Informuję, że w dniu 17.11.2022r. o godz. 17.00 w budynku ZSS odbędzie się wywiadówka śródsemestralna.
Po spotkaniu wywiadowczym dla Rodziców, którzy będą chcieli zasięgnąć informacji
o dziecku będą dostępni terapeuci w ramach konsultacji pedagogicznych.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie