7 października w naszej szkole odbyły się kolejne warsztaty „Rajd od bajki do dobranocki”, prowadzone przez pracowników Muzeum Dobranocek z Rzeszowa w ramach cyklu Wędrujące Dobranocki.
Na rozpoczęcie spotkania zaprezentowano filmy z warsztatów „Wędrówki z kamerą wśród gwiazd”, zrealizowane w ramach projektu, które spotkały się z gorącym przyjęciem i otrzymały burzę braw. Głównym bohaterem dnia był Krecik, którego historia, a także zwyczaje w zestawieniu z kretem europejskim (alpa europaea) niezwykle zainteresowały i rozbawiły uczestników, zwłaszcza, że bohater dla nich osobiście zatańczył. Pomysłodawcą Krecika jest Zděnek Miler, reżyser, animator i rysownik związany ze Studiem Bratři v triku, który w czasie wycieczki do lasu, potknął się o kopiec, stąd wybór właśnie kreta jako bohatera filmu.
Krecik patronował zajęciom nie przez przypadek, bo w Muzeum Dobranocek trwa właśnie wystawa czasowa „Wyprawy z Krecikiem”, na którą uczestnicy spotkania zostali zaproszeni przez prowadzących. Podczas zajęć uczniowie i opiekunowie poznali także innych bohaterów dobranocek: popularne misie: Colargola, Uszatka i Puchatka; Pingwina Pik-Poka, Wilka i Zająca, Pszczółkę Maję, Bolka i Lolka, Reksia i wiele innych postaci z bajek.
Okazało się, że w szkole mamy ekspertów, którzy znali odpowiedzi na prawie wszystkie pytania. Znali także i wyrecytowali wierszyk z „Koziołka Matołka”: „W Pacanowie kozy kują, więc koziołek mądra głowa błąka się po całym świecie, aby dojść do Pacanowa… oraz pięknie zaśpiewali piosenkę o Pszczółce Mai. Rośnie nam konkurencja, ale także przyszła kadra Muzeum Dobranocek;-) Z chęcią i śmiałością uczestnicy zajęć zgłaszali się także do udziału w eksperymentach: poznawania przez dotyk replik eksponatów oraz kadrów filmowych z bohaterami bajek. Na zakończenie spotkania odbyły się warsztaty plastyczne z wykorzystaniem materiałów kreatywnych z projektu „Wędrujące dobranocki”.
Gwoździem programu dla uczestników była wioska Smerfów, którą budowali najmłodsi uczniowie ZSS, a także pieczątki z postaciami z bajek.Zajęcia zrealizowaliśmy w ramach projektu „Wędrujące dobranocki - cykl dostępnych, integracyjnych wydarzeń, zajęć i warsztatów artystycznych” z programu MKiDN „Kultura Dostępna”.
Partnerzy: Regionalna Placówka Opiekuńczo-Terapeutyczną „Tęczowy Domek” w Rzeszowie, Dom Pomocy Społecznej w Rzeszowie, Spółdzielnia Socjalna Niebieski Młyn w Kraśniku, Fundacja Szansa dla Niewidomych, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Rymanowie Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Patronat honorowy: Fundacja Reksio im. Heleny i Lechosława Marszałków
Patronat medialny: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Radio VIA, nowiny24.pl, Gazeta Wyborcza w Rzeszowie, Nasz Dom Rzeszów, Nauczyciel i Szkoła, rzeszow.wyborcza.pl, resinet.pl
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.