Aktualności
Życzenia Świąteczne
Jest taki dzień w roku…
„Jest taki dzień w roku, gdy jesteśmy wszyscy razem”– wigilijne spotkanie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej ich rodzin to tytuł projektu zrealizowanego ze środków pochodzących z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie.
Spotkanie projektowe odbyło się 18 grudnia 2019r. w filii Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej Górnej. Uczestniczyli w nim podopieczni Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym „Iskierka” w Kolbuszowej Dolnej, a towarzyszyli im ich rodzice, rodzeństwo, a także wolontariusze Stowarzyszenia.
Po krótkim wprowadzeniu w tematykę spotkania, nastąpiło wspólne wykonanie przez dzieci i rodziców pracy plastycznej, której tematem była „Choinka moich marzeń”. Kiedy prace były już skończonoe, przygotowano wigilijny stół, harcerze z DH „Nieprzetartego szlaku” przynieśli światło betlejemskie, a przybyły do nas ksiądz Mateusz, przewodniczył wspólnej modlitwie i pobłogosławił opłatki. Teraz już była pora na składanie sobie świątecznych życzeń i dzielenie się opłatkiem. Chyba najbardziej oczekiwaną częścią spotkania była degustacja wigilijnych potraw, a po niej nadszedł czas na konkurs kolęd „Hej kolęda, kolęda…”. Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał słodką nagrodę.
Ważne jest takie wspólne spotkanie, gdyż ma na celu integrację, zacieśnienie więzi dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z ich rodzinami, a także pokazanie rodzicom, że w każdej sytuacji mogą liczyć na pomoc i wsparcie nauczycieli i terapeutów.
Wesołych Świąt
41
XVII Podkarpacki Mityng Olimpiad Specjalnych
1XVII Podkarpacki Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych
W dniu 05-12-2019 na pływalni krytej „Fregata” w Kolbuszowej odbył się XVII Podkarpacki Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych. Była to już ósma edycja zawodów pływackich rozgrywanych na tejże pływalni. Organizatorami imprezy byli Zespół Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Iskierka” w Kolbuszowej Dolnej oraz Olimpiady Specjalne Polska Oddział Regionalny Podkarpackie. Gościliśmy 112 zawodników z 15 klubów Olimpiad Specjalnych z placówek kształcenia specjalnego z całego Podkarpacia.
Rywalizacja odbywała się na 10 oficjalnych dystansach Olimpiad Specjalnych:-
10 m pływanie z asystą
-
15 m pływanie bez asysty
-
15 m chód po dnie
-
15 m pływanie z pomocą sprzętu pływającego
-
25 m pływanie z pomocą sprzętu pływającego
-
25 m styl dowolny
-
25 m stylem klasycznym
-
25 m styl grzbietowy
-
50 m styl dowolny
- 50 m styl grzbietowy
Poszczególne ekipy składały się z zawodników, trenerów oraz przybyłych ze swoimi pociechami rodziców. Każdy z uczestników mógł płynąć w dwóch konkurencjach w/w dystansów.
Zawody przebiegały w duchu sportowej ze szczególnym przestrzeganiem zasad fair play. Wszyscy zostali obdarowani pamiątkowymi medalami. Dla wszystkich gości zapewniony był prowiant w postaci drugiego śniadania oraz po zakończeniu zawodów pyszny obiad.
Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwała pełna obsada sędziowska pod przewodnictwem sędziego głównego zawodów pana Jacka Tyczki z Cmolasu.
Dodatkowo ogromną pomoc ą wykazała się grupa wolontariuszy z Liceum Ogólnokształcącego im. Janka Bytnara w Kolbuszowej pod przewodnictwem pani Joanny Kozubal, bez których nie było by możliwe tak sprawne przeprowadzenie Mityngu. Dziękujemy ratownikom WOPR pracującym na pływalni, którzy czuwali nad bezpieczeństwem startujących w zawodach.
Szczególne podziękowania składamy na ręce darczyńców w osobach:
- Burmistrza Kolbuszowej pana Jana Zuby
- Starosty Kolbuszowskiego pana Józefa Kardysia
- pani Ewy Nowak – fundacja „Serce”
- pana Jana Stobierskiego – piekarnia Staropolska
- pana Stanisława Sybickiego prezesa Stowarzyszenia Pomocy Osobom
Niepełnosprawnym „Iskierka” w Kolbuszowej DolnejOtwarcia zawodów dokonali:
- p. Maciej Szymański PFRON Rzeszów
- p. Marek Gil – Burmistrz Kolbuszowej
- p. Wojciech Cebula – Starosta Kolbuszowski
- p. Honorata Telega – Dyrektor Olimpiad Specjalnych Podkarpackie
- p. Stanisław Sybicki – prezes Stowarzyszenia Iskierka
Zespół Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej reprezentowali:
Patrycja Skiba, Mateusz Kobylarz, Hubert Plis, Kamil Winiarski, Cyprian Serafin, Andrzej Blat, Witold Kłeczek, Patrycja Michalska, Marcin Sudoł, Adam Guściora.
Do zobaczenia za rok na kolejnej edycji Mityngu.
Nauczyciele ZSS w Kolbuszowej Dolnej Paweł Żądło, Janusz Mytych
-
Spotkanie z Mikołajem
Jak co roku z niecierpliwością i utęsknieniem wszyscy uczniowie naszej szkoły czekali na pojawienie się niezwykłego gościa. Pomimo braku białego puchu Święty Mikołaj pojawił się 5 grudnia. Wszyscy się bardzo ucieszyli z tej niezwykłej wizyty. Na twarzach uczniów widać było wielkie zadowolenie, gdy zaglądali do swoich upominków. Do zobaczenia za rok!
21
Andrzejki 2019
28 listopada w naszej szkole jak co roku obchodziliśmy Andrzejki. Tego dnia odbyła sie dyskoteka z różnymi konkursami i zabawami. Nie mogło zabraknąć również wróżb. Uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kolbuszowej w jednej z sal przepowiadały przyszłość naszym uczniom, wróżąc z serc, kubeczków i kart. Przy dźwiękach fajnej muzyki wszyscy bawili sie znakomicie.
21
Kolejny sukces naszych uczniów podczas XXlV Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej" Śpiewaj z nami" w Tarnowie 25-26 listopada.
Dominik Surdej I miejsce
Zespół wokalny lll miejsce
Patrycja Skiba wyróżnienie
Gratulacje!!!
Sukces naszych uczniów na II Podkarpackim Międzyszkolnym Turnieju Wiedzy z Pierwszej Pomocy.
„Umiem – Potrafię – Pomogę” – to hasło, które przyświecało II Podkarpackiemu Międzyszkolnemu Turniejowi Wiedzy z Pierwszej Pomocy dla Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną który odbył się 21 listopada 2019r.w Rudniku nad Sanem. Uczestnikami Turnieju byli uczniowie Specjalnych Ośrodków Szkolno – Wychowawczych z miast na terenie województwa podkarpackiego Frysztaka, Lubaczowa, Grębowa, Tarnobrzega, Strzyżowa, Dębicy, Leżajska, Rudnika nad Sanem oraz z Kolbuszowej Dolnej. Każdy zespół składał się z 4 zawodników naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Anna Łagoda, Edyta Sidor, Natalia Rozmus i Mateusz Gniewek. W pierwszej części zawodnicy w grupach rozwiązywali test z wiedzy o pierwszej pomocy. Druga część była częścią praktyczną, w której zawodnicy musieli udowodnić, że potrafią udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej.Zadaniem było przeprowadzenie resuscytacji (przywrócenie krążenia) i ułożenie osoby poszkodowanej w pozycji bocznej ustalonej, pomóc osobie dorosłej w przypadku zakrztuszenia oraz opatrzenie rany. W trzeciej części Turnieju zawodnicy odpowiadali na pytania zadawane przez komisję konkursową, w skład której wchodzili przedstawiciele straży pożarnej, policji, ratownik medyczny oraz pielęgniarz medycyny szkolnej. O zwycięstwie decydowała liczba punków zebrana podczas wszystkich części zawodów. Nasza drużyna zdobyła łącznie 111 punktów zajmując II miejsce na 10 drużyn. Wszyscy zawodnicy wykazali się ogromną wiedzą i umiejętnościami, gdzie niejednokrotnie sprawnego człowieka zawstydziliby tym co potrafią.
10
Informacja
Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej
informujemy, że 21.11.2019r. (tj. czwartek) o godz. 17.00,
odbędzie się wywiadówka śródemestralna
w nastepującym porządku:
- zebranie ogólne,
- spotkania z wychowawcami w klasach,
- konsultacje indywidualne z nauczycielami.
Święto Niepodległości
Z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w naszej szkole 8 listopada, dokładnie o godzinie 11.11 zabrzmiał hymn narodowy. Cała społeczność szkolna zaśpiewała 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, włączając się w ten sposób do ogólnopolskiej akcji pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży - „Szkoła do hymnu”. Następnie odbyła się uroczysta akademia, podczas której uczniowie śpiewali piosenki i recytowali wiersze o tematyce patriotycznej. Na zakończenie pani Dyrektor wręczyła podziękowania i drobne upominki dla klas, które wzięły udział w szkolnym konkursie na najładniejszą gazetkę z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości.
33
Zawody w tenisie stołowym i trójboju siłowym w Tarnobrzegu
W środę 6.11.2019r. w Tarnobrzegu odbył się XV Podkarpacki Mityng Olimpiad Specjalnych w Trójboju Siłowym i XIX Podkarpacki Turniej Olimpiad Specjalnych w Tenisie Stołowym. Obie imprezy sportowe zorganizowane zostały przez Zespół Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu. Naszą szkołę w trójboju reprezentowali Andrzej Blat i Lucjan Malicki, którzy zajęli odpowiednio 3 i 2 miejsce. Natomiast na tenisie stołowym naszą szkołę reprezentowali: Agata Bieleń, Natalia Rozmus, Adam Guściora, Dawid Sudoł i Tomasz Śmieszek. Wśród tenisistów najlepiej zaprezentowała się Agata Bieleń gdzie zdobyła złoty medal. Walcząc o miejsce na podium, zawodnicy rywalizowali w różnych grupach sprawnościowych. Zwycięzcy otrzymali medale oraz drobne upominki. Jak każdym zmaganiom, tak i tym towarzyszyły wielkie sportowe emocje i zacięta rywalizacja.
14
Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce
Gdzie i w jaki sposób wydobywa się czarne złoto? Kim był Ignacy Łukasiewicz? Jak wyglądają urządzenia wiertnicze? Jakie produkty otrzymujemy z ropy naftowej? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznaliśmy właśnie dzięki ciekawej lekcji historii.
3
Wycieczka do Fabryki Czekolady w Korczynie
6 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Fabryki Czekolady w Korczynie. Jest to pierwsza na Podkarpaciu Pijalnia Czekolady w stylu starej fabryki. Uczniowie wzięli udział w warsztatach, które rozpoczęły się prelekcją na temat produkcji czekolady. Poznali 3 metrowe drzewo kakaowca, jego ziarna, plantacje kakao i miejsca upraw, prezentację maszyn i urządzeń do produkcji czekolady. Następnie obejrzeli film na temat „Jak powstaje czekolada od ziarna aż po tabliczkę". Uczniowie mieli również okazję zrobić czekoladowego lizaka oraz zaprojektować i ozdobić tabliczkę czekolady. Podczas całej prezentacji byli częstowani różnymi czekoladami: gorzką, mleczną, białą a nawet różową, z owocowymi dodatkami oraz pralinkami. Na zakończenie wycieczki każdy otrzymał własnoręcznie zrobioną czekoladę i lizaka oraz pamiątkowy dyplom.
14
11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Wyrażamy radość z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju .
W 2018 r. świętowaliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Szkoły, przedszkola i placówki oświatowe z całego kraju, a także szkoły polskie za granicą oraz placówki polonijne w różnoraki sposób włączały się w obchody tego niezwykłego jubileuszu. Organizowały uroczystości, akademie, przedsięwzięcia i akcje społeczno-kulturalne .
Kontynuując ubiegłoroczną inicjatywę „Rekord dla Niepodległej”, zgłaszamy swój udział w tegorocznej akcji zainicjowanej przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży - „Szkoła do hymnu”
W dniu 8 listopada ( piątek) o symbolicznej godz. 11:11 odśpiewamy 4-zwrotkowy hymn narodowy, po którym odbędzie się uroczysta akademia związana ze świętem odzyskania niepodległości przez Polskę.
Mamy nadzieję, że tegoroczna inicjatywa spotka się z podobnym zainteresowaniem wszystkich członków naszej społeczności szkolnej.
„Wstańcie, chodźmy!" - obchody XIX Dnia Papieskiego
„Wstańcie, chodźmy!" - jest to hasło XIX Dnia Papieskiego, które zachęca nas do tego, aby wstać i zabrać się do pracy wykraczającej poza samego siebie, aby nieść pomoc potrzebującym i dawać świadectwo wiary, jak czynił to Jan Paweł II.
Z tej okazji 26 października w naszej szkole odbyła się Akademia, podczas której uczniowie przybliżyli nam postać świętego Jana Pawła II. Młodzież w swoim programie artystycznym ukazała najważniejsze fragmenty z pontyfikatu papieża oraz wybrane przemówienia, które wygłaszał do Polaków a przede wszystkim do młodzieży którą bardzo kochał. Całość ubogacił śpiew szkolnego chóru oraz prezentacja multimedialna .
Każda klasa miała również za zadanie przygotować jedną ciekawostkę z życia Papieża, wszyscy wywiązali się z tego zadania wzorowo.
Dzień ten stał się także okazją do ogłoszenia wyników konkursu plastycznego – „Jan Paweł oczami dzieci”. Wszyscy uczestniczący otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy a zaangażowanym uczniom w przygotowanie Dnia Papieskiego serdecznie dziękujemy. Możemy być dumni, że rośnie nam pokolenie, które nie pamięta Jana Pawła II, ale nadal czerpie z Jego Mądrości.
Zgodnie z tradycją po zakończonej uroczystości uczniowie i opiekunowie mogli skosztować pysznych kremówek za których przygotowanie serdecznie dziękujemy!!!!
28
„Fascynujący świat pszczół” - wizyta Mistrza Pszczelarstwa
W dniu 28.10.2019 roku naszą szkołę odwiedził nadzwyczajny gość Mistrz Pszczelarstwa Pan Aleksander Rębacz z Pasieki Boża Iskierka z Męciny Małej.
Uczniowie podczas warsztatów mieli okazję wysłuchać bardzo ciekawie opowiedzianej historii na temat pszczół: ich zwyczajów, gdzie mieszkają i jak żyją, kto rządzi , a kto pilnuje porządku w ulu. Zapoznały się z rolą, jaką pełnią pszczoły i trutnie w naszej przyrodzie oraz jak zbierają nektar, by zrobić pyszny miód. Każdy miał możliwość spróbowania miodu oraz pyłku kwiatowego. Uczniowie oglądali mini strój pszczelarza – specjalny dla dzieci, jak również przybory, których używa pszczelarz w swojej codziennej pracy; dymkę zwaną podkurzaczem, ramkę i dłuto. Zaproszony pszczelarz przybył w towarzystwie swoich przyjaciół – pszczół, które przywiózł w specjalnym, szklanym ulu. Był to najciekawszy moment, kiedy dzieci mogły zobaczyć wnętrze ula z żywymi mieszkańcami. Pan Aleksander na zakończenie spotkania rozdał każdemu upominek: wosk z którego dzieci zrobiły świeczkę, nożyk do miodu, książeczkę pt. „Fascynujący świat pszczół” oraz certyfikat .
Najważniejszym jednak przesłaniem warsztatów było uświadomienie, jak ważne jest istnienie pszczół dla ludzi. Były to bardzo ciekawe zajęcia, które na długo pozostaną w pamięci.
13
Informacja
Informujemy, że dzień 31.10.2019r. (czwartek) jest dniem wolnym
od zajęć dydaktycznych za odrobiony dzień 5.10.2019r. (sobota).
"Szkoła pamięta"
Nasza szkoła też pamięta. W ramach akcji zorganizowanej przez MEN uczciliśmy pamięć kolbuszowskich bohaterów. Zapalilśmy znicze na grobach żołnierzy poległych w kampanii wrześniowej oraz pod Pomnikiem Żołnierzy i Bohaterów. Byliśmy również koło rodzinnego domu Janka Bytnara - harcerza Szarych Szeregów. Cześć ich pamięci!
2
„Niepełnosprawni Pamięci Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II”
Caritas Diecezji Rzeszowskiej 22 października 2019 roku z racji wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża zorganizował spotkanie osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów pod hasłem „Niepełnosprawni Pamięci Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II”. W godzinach porannych klasy P1,P2,P3 udały się do Rzeszowa wraz z nauczycielami, aby uczestniczyć w tym nadzwyczajnym wydarzeniu.
Uroczystość rozpoczęła się Eucharystią w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, której przewodniczył biskup Edward Białogłowski. Koncelebrowali z nim dyrektorzy diecezjalnej Caritas: ks.Stanisław Słowik, ks.Władysław Jagustyn, ks.Piotr Potyrała, diecezjalny duszpasterz niepełnosprawnych ks. Ludwik Krupa oraz ks. proboszcz Dariusz Gościmiński. W homilii ks.biskup powiedział m.in.:
Dziękujemy Wam drodzy Rodzice, wychowawcy, nauczyciele, opiekunowie, wolontariusze za tę miłość, którą niesiecie każdego dnia, za to dobro, które wyzwalane jest przez niepełnosprawność, czy chorobę waszych dzieci, rodziców, współmałżonków czy bliskich. Bowiem uświęcamy się wtedy, kiedy przyzywamy Bożej łaski dla siebie i dla innych. Uczył nas tego Ojciec Święty Jan Paweł II, który nie wstydził się swojej niepełnosprawności, która Go dotknęła pod koniec życia. Bardzo niewyraźnie czasem mówił, bo choroba Go męczyła, ale się nie zamykał, tylko chciał być z innymi, aby pokazywać, że jeśli się kocha to przyjmuje się również krzyż i z nim się idzie, bo ten krzyż uświęca.
Kiedy rozpoczynał swoją pracę jako Papież, a było to 22 października 1978 roku wówczas wołał: „Nie bójcie się Pana Jezusa, otwórzcie Mu drzwi swoich serc, swoich domów, chciałoby się powiedzieć, waszych ośrodków rehabilitacyjnych, waszych szkół. Niech to Jego wołanie rozlega się często w naszych sercach, naszych uszach, abyśmy miłowali więcej, abyśmy pomagali więcej,
Po Mszy św. uformował się różańcowy pochód niepełnosprawnych i ich opiekunów do Pomnika Sybiraków. Modlitwę prowadzili dyrektorzy Caritas, ks. Stanisław Słowik i ks. Władysław Jagustyn. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy przy monumentalnym pomniku oraz śpiewie, nietypowi pielgrzymi skierowali się na plac kościelny kontynuując różaniec. Zakończenie nabożeństwa z końcowym słowem i błogosławieństwem biskupa Edwarda nastąpiło przy figurze Niepokalanej.
Po odśpiewaniu Boże coś Polskę wszyscy przeszli na agapę do konferencyjnej sali WTZ Caritas, gdzie zostaliśmy bardzo gościnnie przyjęci przez gospodarzy .
1
„Zaczarowane pozytywki”
W dniu 18.10.2019 odbyły się w naszej placówce warsztaty prowadzone przez dyrektora Muzeum Dobranocek panią Katarzynę Lubas. Uczniowie rozpoznawali bohaterów dawnych dobranocek i rozwiązywali różne zadania. Głównym celem zajęć było podniesienie świadomości społecznej, przełamywanie barier oraz zjawiska wykluczenia osób z niepełnosprawnościami.
Uczestnicy warsztatów za sprawą „czarodziejskiego ołówka” w postaci penfrienda – rejestratora i czytnika dźwięku wykorzystywanego dla osób niewidomych oraz materiałów plastycznych, tworzyli niepowtarzalne pozytywki, z nagranymi przez siebie odgłosami bohaterów dobranocek. Nabyli nowe umiejętności i wiedzę, dzięki którym będą umieli się zachować w kontakcie z osobami niesłyszącymi i niewidomymi. Poznali także zasady savoir-vivre’u, jakimi powinni się kierować w kontakcie z takimi osobami. Ćwiczenia odbywały się z wykorzystaniem opasek zaciemniających, dzięki którym uczestnicy mogli nabyć nowe doświadczenia i przekonać się, jak trudno poradzić sobie w codziennych czynnościach bez wykorzystania zmysłu wzroku.
Dzięki warsztatom z wykorzystaniem prezentacji oraz pomocy dydaktycznych, kadrów filmowych i książek w brajlu z dotykowymi ilustracjami, a także polisensorycznej księdze uczniowie poszerzyli swoją wiedzę.
Spotkanie umiliła wizyta bajkowych bohaterów z którymi wszyscy bardzo chętnie pozowali do pamiątkowych zdjęć.
Patronat medialny: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Radio VIA, Gazeta Codzienna Nowiny, nowiny24.pl, Gazeta Wyborcza w Rzeszowie, rzeszow.wyborcza.pl, Nasz Dom Rzeszów, Nauczyciel i Szkoła, resinet.pl, gdziecko.pl
Patronat honorowy: Fundacja Reksio
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.4
Archiwum Aktualności