W naszej szkole przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia trwają. Kultywując tradycję uczniowie podczas zajęć poznawali zwyczaje związane ze zbliżąjacymi się Świętami, wykonywali przeróżne ozdoby choinkowe. Oczywiście nie mogło zabraknąć pachnących pierniczków.
Informacja
W związku z sytuacją epidemiologiczną informujemy, że tegoroczny Konkurs „Tajemnica Świąt Bożego Narodzenia” nie odbędzie się. Mamy nadzieję, że jeszcze się spotkamy, ale dopiero w przyszłym roku.
Życzymy Wszystkim radosnych, pogodnych, a przede wszystkim zdrowych i błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęścia i pomyślności w Nowym Roku!
Organizatorzy
Informacja
Informujemy wszystkich rodziców, że w dniu 18.11.2020r. (środa)
w godzinach wskazanych przez wychowawców odbędzie się
wywiadówka śródsemestralna w fomie telefonicznej.
Prosimy o telefoniczną dyspozycyjność w wyznaczonych godzinach.
Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole
3We wtorek 10 listopada dokładnie o godzinie 11.11 cała społeczność szkolna odśpiewała hymn państwowy w ramach akcji „Szkoła do hymnu”. Następnie uczniowie klas starszych wierszem i piosenką uczcili 102 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Dzień Edukacji Narodowej
13 października w naszej szkole świętowaliśmy wspólnie Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela. Z tej okazji cała społeczność szkoły wzięła udział w uroczystej akademii. Uczniowie piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękowała za trud wkładany w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń. Również przedstawiciele Rady Rodziców nie zapomnieli w tym dniu o tych, którzy na co dzień opiekują się ich pociechami, a skierowane do nauczycieli i opiekunów ciepłe słowa na długo pozostaną w pamięci.
Szkolny konkurs plastyczny: „Ilustracje do wierszy Jana Brzechwy”
713 października w naszej szkole odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego Ilustracje do wierszy Jana Brzechwy. Konkurs rozpoczął się jeszcze w marcu, jednak ze względu na zaistniałą sytuację, udało się go dokończyć dopiero teraz. Tematem konkursu było wykonanie ilustracji do bajek, wierszy, powieści Jana Brzechwy. Jeszcze wcześniej uczniowie zostali zapoznani z życiem i twórczością tego wybitnego poety. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, brali w nim udział prawie wszyscy uczniowie naszej szkoły. Jury w składzie: p. Anna Laube, p. Dagmara Niedziółka i p. Anna Drewnicka postanowiło przyznać następujące miejsca w dwóch kategoriach:
Kategoria: szkoła podstawowa
I miejsce – Tomasz Konsur
II miejsce – Igor Gąsowski
II miejsce – Kamil Winiarski
III miejsce – Aneta Opalińska
III miejsce – Faustyna Pokrzywa
Nagrodę Specjalną Jury otrzymał: Paweł Śnieżek
Kategoria: szkoła ponadgimnazjalna
I miejsce – Mateusz Gniewek
I miejsce – Agata Bieleń
II miejsce – Sylwia Sudoł
II miejsce – Cyprian Serafin
III miejsce – Maria Jadach
III miejsce – Hubert Plis
Wyróżnienia otrzymali:
Paweł Gniewek
Patryk Kowal
Mateusz Wilk
Bernadetta Bieleń
Ernest Maciąg
Marcin Krawiec
Anna Łagoda
Andrzej Blat
Patrycja Skiba
Lucjan Malicki
Michał Grabiec
Paweł Wieteszka
Marta Pokrzywa
Patrycja Michalska
Natalia Rozmus
Patryk Preneta
Szanowni Rodzice
Dbając o bezpieczeństwo i zdrowie wszystkich podopiecznych naszej placówki przypominam, że w przypadku pojawienia się u dziecka jakichkolwiek objawów chorobowych (temperatura, katar, kaszel, opryszczka, wysypka) nie posyłamy dziecka do szkoły.
Wymienione objawy stanowią duże zagrożenie dla pozostałych uczniów oraz pracowników placówki.
Prosimy o wyrozumiałość oraz stosowanie się do wytycznych MEN oraz GIS.
Marzena Mytych
„Rajd od bajki do dobranocki”
7 października w naszej szkole odbyły się kolejne warsztaty „Rajd od bajki do dobranocki”, prowadzone przez pracowników Muzeum Dobranocek z Rzeszowa w ramach cyklu Wędrujące Dobranocki.
Na rozpoczęcie spotkania zaprezentowano filmy z warsztatów „Wędrówki z kamerą wśród gwiazd”, zrealizowane w ramach projektu, które spotkały się z gorącym przyjęciem i otrzymały burzę braw. Głównym bohaterem dnia był Krecik, którego historia, a także zwyczaje w zestawieniu z kretem europejskim (alpa europaea) niezwykle zainteresowały i rozbawiły uczestników, zwłaszcza, że bohater dla nich osobiście zatańczył. Pomysłodawcą Krecika jest Zděnek Miler, reżyser, animator i rysownik związany ze Studiem Bratři v triku, który w czasie wycieczki do lasu, potknął się o kopiec, stąd wybór właśnie kreta jako bohatera filmu.
Krecik patronował zajęciom nie przez przypadek, bo w Muzeum Dobranocek trwa właśnie wystawa czasowa „Wyprawy z Krecikiem”, na którą uczestnicy spotkania zostali zaproszeni przez prowadzących. Podczas zajęć uczniowie i opiekunowie poznali także innych bohaterów dobranocek: popularne misie: Colargola, Uszatka i Puchatka; Pingwina Pik-Poka, Wilka i Zająca, Pszczółkę Maję, Bolka i Lolka, Reksia i wiele innych postaci z bajek.
Okazało się, że w szkole mamy ekspertów, którzy znali odpowiedzi na prawie wszystkie pytania. Znali także i wyrecytowali wierszyk z „Koziołka Matołka”: „W Pacanowie kozy kują, więc koziołek mądra głowa błąka się po całym świecie, aby dojść do Pacanowa… oraz pięknie zaśpiewali piosenkę o Pszczółce Mai. Rośnie nam konkurencja, ale także przyszła kadra Muzeum Dobranocek;-) Z chęcią i śmiałością uczestnicy zajęć zgłaszali się także do udziału w eksperymentach: poznawania przez dotyk replik eksponatów oraz kadrów filmowych z bohaterami bajek. Na zakończenie spotkania odbyły się warsztaty plastyczne z wykorzystaniem materiałów kreatywnych z projektu „Wędrujące dobranocki”.
Gwoździem programu dla uczestników była wioska Smerfów, którą budowali najmłodsi uczniowie ZSS, a także pieczątki z postaciami z bajek.Zajęcia zrealizowaliśmy w ramach projektu „Wędrujące dobranocki - cykl dostępnych, integracyjnych wydarzeń, zajęć i warsztatów artystycznych” z programu MKiDN „Kultura Dostępna”.
Partnerzy: Regionalna Placówka Opiekuńczo-Terapeutyczną „Tęczowy Domek” w Rzeszowie, Dom Pomocy Społecznej w Rzeszowie, Spółdzielnia Socjalna Niebieski Młyn w Kraśniku, Fundacja Szansa dla Niewidomych, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Rymanowie Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Patronat honorowy: Fundacja Reksio im. Heleny i Lechosława Marszałków
Patronat medialny: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Radio VIA, nowiny24.pl, Gazeta Wyborcza w Rzeszowie, Nasz Dom Rzeszów, Nauczyciel i Szkoła, rzeszow.wyborcza.pl, resinet.pl
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
5
Wycieczka do Stróży
W dniu 29 września uczniowie z naszej szkoły odwiedzili Ranczo Przyjaciół Przyrody w Stróżach. Czekało tam na nich wiele atrakcji; zwiedzanie stadniny koni, przejażdżka konna, która była dużym przeżyciem dla naszych podopiecznych, malowanie twarzy i warsztaty z wikliny papierowej. Dużą atrakcją było również spotkanie z osiołkiem i kozami. Uczniowie aktywne spędzili czas jednocześnie zdobywając wiedzę z zakresu otaczającego nas świata przyrody.
40
SZKOŁA DOBREGO WYCHOWANIA
8 września nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Konkursu dla szkół pod nazwą Szkoła Dobrego Wychowania organizowanego przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie. Konkurs potrwa do 15 lutego 2021r. Celem konkursu jest zapoznanie dzieci i młodzieży ze standardami dobrego wychowania oraz wskazanie jaki ma ono wpływ na codzienne życie, jak i relacje rówieśnicze. Szkoły, które wykonają zadania przewidziane regulaminem konkursu, otrzymają tytuł: „Szkoły dobrego wychowania”.
23 września przeprowadzona została debata uczniowska na temat dobrego wychowania. W debacie udział wzięły trzy klasy Szkoły Przysposabiającej do Pracy – ogółem 20 uczniów. Nasi podopieczni chętnie brali udział w proponowanym przedsięwzięciu, zgłaszali różne propozycje, które ja starałam się zebrać w całość i zapisać na dużym arkuszu. Szczególną aktywnością odznaczało się dwoje uczniów: Dominik i Patrycja. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że jednymi z najważniejszych zasad powinno być używanie zwrotów grzecznościowych. Wspólnie udało się zapisać kilka najważniejszych punktów do których przestrzegania zobowiązali się wszyscy uczestnicy debaty składając swoje podpisy.
Spotkanie z policjantem
28 września pani asp. Beata Chmielowiec z Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej przeprowadziła pogadankę na temat bezpieczeństwa. Jak co roku przypomniała o zasadach właściwego zachowania się na drodze: bezpiecznej drodze do i ze szkoły, poruszania się prawidłową stroną jezdni pieszo i na rowerze, zachowaniu bezpieczeństwa przy wsiadaniu i wysiadaniu z busa, oczekiwania na przystankach, noszenia świateł odblaskowych itp. Nasi podopieczni słuchali z dużym zainteresowaniem, chętnie włączyli się do rozmowy, zadawali pytania. Na pewno wszystkie te zasady będą starali się realizować przez cały rok szkolny.
Sprzątania Świata – Polska 2020
W poniedziałek (21.09.2020r.) nasza szkoła włączyła się w ogólnoświatową Akcję Sprzątania Świata – Polska 2020. Była to już 27 edycja pod hasłem „Plastik? Rezygnuję, Redukuję, Segreguję”. W ramach akcji uczniowie szkół podstawowych wykonali zabawki z plastikowych odpadów, natomiast uczniowie klas przysposabiających do pracy przygotowali prezentacje na temat: „Co to jest plastik?”, „Recykling plastiku”, „Jak ograniczyć używanie plastiku w naszym życiu?”, „Szkodliwy wpływ plastiku na nasze życie i zdrowie”.
2
Wizyta w Godpodarstwie Rolno-Ogrodniczym w Niekurzy.
Dnia 17 września nasi uczniowie uczestniczyli w wycieczce. W ramach zajęć wyjechali do Gospodarstwa Rolno-Orodniczego w Niekurzy. Zapoznali się tam z pracą w sadzie, obserwowali zmiany zachodzące w przyrodzie, poznali walory smakowe różnych owoców oraz integrowali się. Dodatkową atrakcją była elektrownia w Połańcu oraz przejście w kierunku Wisły, gdzie uczniowie zbierali muszle. Wszyscy z wyjazdu wrócili zadowoleni
17
Informacja
Informujemy, że spotkanie z rodzicami odbędzie się
w czwartek 17.09.2020r. o godz. 17.00 w budynku szkoły.
Prosimy o zabranie ze sobą maseczki, rekawiczek i długopisa.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021
Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice,
Czas wakacji nieuchronnie dobiega końca, mam nadzieje, że wypoczęliście i w pełni gotowi czekacie na powrót do szkoły.
My również stęskniliśmy się za Wami.
Nasza placówka jest przygotowana na to, aby znów gościć Was w swych murach.
Zgodnie z wytycznymi MEN dnia 1.09.2020r. uczniowie rozpoczynają naukę w trybie tradycyjnym stacjonarnym czyli przyjeżdżają do swych szkół.
Dotyczy to również naszych podopiecznych.
Wszyscy pracownicy szkoły będą czuwać nad zachowaniem Waszego bezpieczeństwa oraz realizacji zaleceń MEN, MZ oraz GIS .
Jesteśmy wyposażeni w środki dezynfekujące, termometr do pomiaru temperatury, maseczki, a sale lekcyjne zostały odpowiednio przydzielone klasom pod kątem właściwej liczebności uczniów.
Przygotowaliśmy również wewnętrzny ,,Regulamin bezpieczeństwa dotyczący zapobiegania i przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się COVID-19 wśród uczniów, rodziców i pracowników szkoły w trakcie prowadzonych zajęć w Zespole Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej", który zostanie zamieszczony w zakładce na szkolnej stronie internetowej .
Zobowiązuję również wszystkich Rodziców do zapoznania się ze ,,Wskazówkami dla Rodziców” przekazanymi przez MEN a zamieszczonymi już wcześniej na naszej stronie. Pozwolą one zachować bezpieczeństwo nie tylko uczniom, ale również nam wszystkim.
Plan spotkania 01.09.2020r.
9.00- Przyjazd uczniów do szkoły (proszę kontaktować się z Gminami i kierowcami), spowiedź święta
10.00 – Msza święta w kaplicy
10.50 – Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego (jeśli pogoda pozwoli na dziedzińcu szkolnym)
11.30 – Zakończenie i odjazd uczniów do domów
W czasie transportu prosimy, aby uczniowie mieli założone maseczki (jeśli oczywiście uczeń pozwoli sobie na to).
Zwracam się również z prośbą do rodziców, którzy korzystali z żywienia opłacanego przez MOPS oraz GOPS-y, aby zgłaszali się po wydanie stosownych decyzji i dostarczyli je do szkoły.
Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice, Nauczyciele, Wychowawcy, Pracownicy Szkoły
Rozpoczynamy nowy rok szkolny 2020/2021,
ze względu na sytuację związaną z koronawirusem, z pewnością będzie on specyficzny i jeszcze bardziej wymagający.
Wierzę, że tygodnie wakacji pozwoliły Wam na odpoczynek oraz wytchnienie od codziennych obowiązków i zmartwień oraz dały siłę do dalszego rozwoju własnej osobowości i pokonywania pojawiających się trudności .
Po miesiącach edukacji zdalnej pora wrócić do szkół w normalnym, stacjonarnym trybie.
Mam nadzieję, że będzie to dla wszystkich bezpieczny czas nauki i spotkań, który umocni wszystkich w przekonaniu, że szkoła to nie tylko miejsce pracy i zdobywania wiedzy, ale również przestrzeń sprzyjająca rozwijaniu zainteresowań, pasji oraz budowania tak wszystkim potrzebnych relacji i więzi społecznych .
Ufam mocno, że podołamy nowym wyzwaniom i dobrze poradzimy sobie w otaczającej nas rzeczywistości .
Drodzy Uczniowie życzę Wam w nadchodzącym roku szkolnym wielu sukcesów w zdobywaniu wiedzy oraz kolejnych umiejętności.
Wam szanowni Nauczyciele życzę zapału i inwencji w realizacji nowych wyzwań edukacyjnych, odwagi i kreatywności w kształtowaniu umysłów swoich podopiecznych oraz realizacji wielu projektów i zamierzeń.
Rodzicom i Opiekunom życzę spokoju, cierpliwości i konsekwencji w wychowywaniu swych pociech oraz zadowolenia z osiąganych przez nich sukcesów dydaktycznych i wychowawczych .
Liczę również na Wasze wsparcie oraz współpracę .
U progu nowego roku szkolnego całej społeczności szkolnej życzę przede wszystkim spokoju oraz bezpieczeństwa, abyśmy mogli wspólnie cieszyć się ze swej pracy i osiąganych sukcesów.
Z wyrazami szacunku
Dyrektor - Marzena Mytych
List Ministra Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego do rodziców
Drodzy rodzice,
przygotowujemy się na bezpieczny powrót uczniów do szkół od 1 września. Opracowaliśmy odpowiednie regulacje prawne, wytyczne i zalecenia, które w razie zagrożenia epidemicznego pozwolą wprowadzić adekwatne do danej sytuacji rozwiązania. Stale współpracujemy też z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia w tym zakresie.
Nowe rozwiązania prawne pozwalają m. in. wprowadzić model mieszany pracy szkoły i placówki czy nauczanie zdalne. Decyzja taka będzie możliwa po otrzymaniu pozytywnej opinii powiatowego inspektora sanitarnego i zgody organu prowadzącego. Z kolei zalecenia dla szkół, które znajdują się w strefie żółtej i czerwonej, zakładają m. in. elastyczne przychodzenie klas do szkoły, ograniczenie do minimum przebywania w szkole osób z zewnątrz, stosowanie osłony ust i nosa czy wyznaczenie stałych sal lekcyjnych. Zalecenia te dyrektor może zastosować, uwzględniając specyfikę swojej placówki.
Do wiadomości dołączam nowe regulacje prawne, zalecenia dla szkół ze strefy żółtej i czerwonej, informację prasową oraz plakaty informacyjne dla uczniów i rodziców. Na naszej stronie znajdą również Państwo zbiór najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi związanych z powrotem uczniów do szkół i placówek od 1września
https://www.gov.pl/web/edukacja/qa-powrot-uczniow-do-szkol-i-placowek-1-wrzesnia-2020-r.
Zachęcam Państwa do bieżącego śledzenia informacji udostępnianych na stronie internetowej MEN.
Szanowni Państwo,
wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym zachęcamy również do zainstalowania aplikacji ProteGo Safe.
To narzędzie pozwalające na ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa, wspierające bezpieczny powrót dzieci do szkół.
ProteGO Safe to aplikacja, która powiadamia o możliwym kontakcie z koronawirusem. Informuje również, jakie środki ostrożności zachować i jak postępować w przypadku podejrzenia infekcji u siebie lub swoich bliskich.
Ponadto ProteGO Safe to wiarygodne i sprawdzone źródło wiedzy. W aplikacji znajdują się komunikaty potwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny, a także informacje opracowane na podstawie danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Z wyrazami szacunku
Dariusz Piontkowski
Minister Edukacji Narodowej
Wakacje w "indiańskiej wiosce"
9W sierpniu 7 harcerzy z 1 DHNS "Łaziki" naszej szkoły spędziło aktywnie czas na kolonii w Zaklikowie w "indiańskiej wiosce". Pierwszego dnia odbyło się ognisko z legendami indiańskimi, które wprowadziło uczestników w klimat, były też robione totemy, majsterka, pióropusze. Odbyły się warsztaty muzyczne, gra terenowa "Tropami zwierząt", nadanie indiańskich imion. W piątek odwiedził nas gość zajmujący się kulturą rdzennych plemion i przeprowadził warsztaty z obrzędowości indiańskiej - uczestnicy wcielali się w zwierzęta i uczyli indiańskich śpiewów. Wieczorem plemiona: Wojownicy wody, Czarne kojoty, Słoneczne jastrzębie, Ogniste pióra i Białe kruki prezentowały swoje historie. Harcerze świetnie radzili sobie z wszystkimi zadaniami, chętnie brali udział we wszystkich aktywnościach oraz integrowali się z innymi uczestnikami kolonii. Majsterkowali, brali udział w rywalizacjach sportowych, nabywali nowych umiejętności i zdobywali sprawności. Świetnie się bawili bez telefonów i elektroniki - to wspaniale, że mamy takie aktywne dzieci! Za organizację kolonii i opiekę dziękujemy dh Agnieszce Dragan, dh Magdalenie Tetlak i dh Dagmarze Niedziółka.
Zakończenie roku szkolnego 2019/2020
Kochani Uczniowie! Drodzy Rodzice!
Koniec roku szkolnego 2019/2020 dobiegł końca. Żałujemy, że nie możemy zobaczyć dziś Waszych uśmiechów i osobiście życzyć pięknych, niezapomnianych wakacji.
Nie możemy być w tym dniu blisko Was, ale przygotowaliśmy film, dzięki, któremu możemy spotkać się dziś z Wami wirtualnie.
Zapraszamy do obejrzenia :)
Dyrektor, nauczyciele i pracownicy ZSS w Kolbuszowej Dolnej
Archiwum Aktualności