Informacja
2 listopada 2018r. tj. piątek, jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych na podstawie kalendarza ZSS w Kolbuszowej Dolnej. W tym dniu zostaną zorganizowane zajęcia opiekuńczo - wychowawcze dla uczniów zgłoszonych przez rodziców.
Informacja
2 listopada 2018r. tj. piątek, jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych na podstawie kalendarza ZSS w Kolbuszowej Dolnej. W tym dniu zostaną zorganizowane zajęcia opiekuńczo - wychowawcze dla uczniów zgłoszonych przez rodziców.
Wśród wielu ludzi panuje fałszywe przekonanie, że 1 listopada to święto zmarłych. Tymczasem jest to dzień bardzo uroczysty i radosny, ponieważ wtedy Kościół wspomina wszystkich świętych a wśród nich także tych, których imion nie znamy. W sposób szczególny przekonaliśmy się o tym w dniu 30 października biorąc udział w Balu Wszystkich Świętych zorganizowanym po raz pierwszy przez naszą szkołę.
Celem balu było pokazanie, na czym polega istota chrześcijańskiego przeżywania Wszystkich Świętych - święta, które ze swej natury powinno być dniem radosnym i pełnym pozytywnego myślenia. Na balu oprócz tańców i zabawy uczniowie uczestniczyli w konkursach. Uczestnicy balu przebrali się za wybranego przez siebie świętego lub świętą. Była to okazja do poznania naprawdę ciekawych postaci takich jak np.: święta Jadwiga, św. Mikołaj, św. Bernadetta, i wielu innych świętych oraz aniołów. W trakcie zabawy dzieci obdarowane zostały pamiątkowymi dyplomami oraz słodyczami, za które serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców.
Bal stał się okazją do poznania sylwetek wielu świętych, stworzył szansę wspólnej zabawy całej społeczności szkolnej, był też miłym akcentem podkreślającym radosny charakter uroczystości Wszystkich Świętych. Wyrażamy wdzięczność nauczycielom, rodzicom i uczniom, za zaangażowanie w organizację balu ku czci naszych świętych Patronów.
W dniach od 19-21.X.2018r. 1DH NS „Łaziki” pod opieką instruktorów ZHP dh.Julity Stępień i dh.Agnieszki Dragan wzięła udział w 43 Chorągwianym Zlocie Drużyn Harcerskich "NS" pod hasłem „Ducha tęż, Ojczyźnie miłej służ” w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Mrowli. Podczas Zlotu integrowaliśmy się z zaprzyjaźnionymi drużynami z Tarnobrzega, Mielca, Rzeszowa, Jarosławia, Leżańska i Mrowli.
Zlot odbywał się w roku szczególnie bogatym w ważne rocznice jak: 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, 100-lecie ZHP oraz 60-lecie NIEPRZETARTEGO SZLAKU. Podczas Zlotu przeżywaliśmy kolejną wspaniałą harcerską przygodę kształtując swoją postawę patriotyczną a zarazem zdrowo i aktywnie spędzając swój wolny czas. Program jak zwykle był pełen atrakcji: uroczysty apel powitalny, otwarcie wystawy plakatów prezentujących dorobek 60-lecia DH NS, wieczorny kominek, bieg terenowy, obrzędowe ognisko z okolicznościową gawędą, warsztaty muzyczne, zawody sportowe oraz tort urodzinowym z okazji 60-lecia Nieprzetartego Szlaku. Przeżyte wspaniałe chwile jak i zawiązane nowe przyjaźnie pozostaną długo w naszej pamięci i sercu. Pełni wrażeń czekamy na kolejną przygodę….. Do zobaczenia na harcerskim szlaku!
Dnia 22 października młodzież z klas ponadgimnazjalnych wzięła udział w Podkarpackim Konwencie Regionalnym w Rzeszowie, zorganizowanym przez Fundację Aktywizacja. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się na temat praw osób niepełnosprawnych, które podejmują pracę. Mówiono również o różnych działaniach i programach PFRON na rzecz wsparcia aktywizacji zawodowej i społecznej młodych osób. Dyskutowano także na temat szans i zagrożeń na rynku pracy dla młodego pokolenia. Jednym z prelegentów był nasz nauczyciel Stanisław Sybicki. Po konferencji odbyły się targi pracy dla osób z niepełnosprawnościami , na których rzeszowskie firmy i zakłady pracy zaoferowały wiele ofert pracy i staży dla osób poszukujących zatrudnienia. Targi cieszyły się sporym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły.
Dnia 17 października klasy ponadgimnazjalne wybrały się wraz z nauczycielami do Świerczowa na grzybobranie. Uczniowie poznali gatunki jadalne i trujące, a co najważniejsze nauczyli się je rozpoznawać. Młodzież uzbierała pełne kosze leśnych darów, które zostaną wykorzystane podczas szkolnej wigilii. Udało nam się znaleźć podgrzybki, kurki i prawdziwki. W lesie rozpoznawaliśmy tropy zwierząt, gatunki drzew, słuchaliśmy śpiewu ptaków. Po grzybobraniu siedząc przy ognisku, smażyliśmy kiełbaski i piekliśmy ziemniaki, które zajadaliśmy z ogromnym apetytem. Wycieczka ta była ciekawą i pouczającą lekcją przyrody.
Na zaproszenie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Strzyżowie mogliśmy po raz pierwszy gościć na FESTIWALU PIEŚNI MARYJNEJ I PATRIOTYCZNEJ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH, który odbył się 18.10.2018r. Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w kościele parafialnym pw. św. Józefa Sebastiana Pelczara. Następnie swoje talenty i muzyczne umiejętności, wychowankowie 16 zespołów działających w Ośrodkach Szkolno – Wychowawczych i Domach Pomocy Społecznej z całej południowej Polski , mogli zaprezentować na deskach Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie. Występy części konkursowej poprzedził program przygotowany przez uczniów strzyżowskiego Ośrodka, który zaprezentowali z okazji pięknej rocznicy 50-lecia ich szkoły. Razem z nimi odbyliśmy podróż po Polsce odwiedzając najpiękniejsze zakątki naszego kraju i wsłuchując się w pieśni z dawnych lat. Emocji i wzruszeń nie brakowało w dalszej części występów. Różnorodność repertuaru i sposobu jego prezentacji przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Nie brakowało pięknych głosów, ciekawych instrumentów i pasji w śpiewie, który tego dnia rozbrzmiewał w Strzyżowie. Uczniowie naszej szkoły, także zaprezentowali swoje możliwości. Pod opieką p. Czesława Łopaty grupa w składzie: Edyta Sidor, Anna Łagoda, Marta Pokrzywa, Patrycja Skiba, Mateusz Gniewek, Dominik Surdej i Sebastian Biesiadecki spisała się na medal. Nasz zespół wokalno – muzyczny wykonał dwa utwory „Ojczyzna ma” oraz piosenkę „Jezus daje nam zbawienie” za co otrzymywali gromkie brawa i gratulacje oraz obdarowani zostali drobnymi upominkami.
Nagrody rzeczowe były tylko dodatkiem, bo atmosfera festiwalu sprawiła, że trudno było nam się ze wszystkimi uczestnikami rozstać. Mamy nadzieję, że zobaczymy się znowu za rok.
Jesień to czas, kiedy w sadach i ogrodach dojrzewają owoce i warzywa. Są one nie tylko smaczne i zdrowe, ale posiadają interesujące kształty i przepiękne barwy. Dlatego właśnie w październiku , w „Dniu Jabłka i Marchewki”, uczniowie naszej szkoły przystąpili do szkolnego konkursu „Zwierzaki – cudaki z owoców i warzyw”. W realizację akcji włączyli się wszyscy uczniowie szkoły oraz nauczyciele. W klasach wspólnie przygotowywano swoje prace, które następnie ozdobiły szkolny korytarz. Z racji tego, że „zwierzaki-cudaki” były bardzo ciekawe i pomysłowe, każdy uczestnik otrzymał symboliczną nagrodę. Ekspozycja prac cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli.
W dniu 12.10.2018r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie pod opieką pani A. Dragan i pana Cz. Łopaty, w krótkim montażu słowno - muzycznym podziękowali wszystkim nauczycielom oraz pracownikom szkoły za trud i wielkie srece wkładane w ich wychowanie i opiekę nad nimi, życząc dalszych sukcesów w pracy. Do życzeń przyłączyli się również rodzice, którzy na ręce pani dyrektor złożyli kosz rozmaitości.
W ciepły słoneczny dzień 9 października uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami, opiekunami i rodzicami wyruszyli na wycieczkę do Wadowic i Krakowa. Nieplanowanym punktem wyjazdu okazała się wizyta w Kalwarii Zebrzydowskiej - miejscu szczególnym dla Jana Pawła II. Razem z przewodnikiem uczestnicy zwiedzili klasztor i pokłonili się Matce Bożej, wypraszając potrzebne łaski dla siebie swoich rodzin.
Później udali się do Wadowic gdzie zwiedzili rodzinny dom Karola Wojtyły (obecnie Muzeum Jana Pawła II), kościół parafialny gdzie został ochrzczony oraz szkołę powszechną (obecny Magistrat), do której uczęszczał młody Lolek. Wędrując śladami Ojca Świętego degustowaliśmy przepyszne kremówki - ulubiony wypiek papieża oraz spacerowaliśmy uliczkami, po których niegdyś chodził Papież.
W godzinach popołudniowych udaliśmy się do krakowskiego ZOO. Uczniowie poznali różne gatunki egzotycznych zwierząt i ptaków. Największe wrażenie wywarły na dzieciach małpy, tygrysy oraz flamingi.
Piękna jesienna pogoda oraz wyjątkowe miejsca, które odwiedziliśmy sprawiły, że wszyscy wróciliśmy do domu szczęśliwi i bogaci w nową wiedzę i przeżycia. Już teraz z niecierpliwością czekamy na kolejne wyjazdy.
20 września nasza skoła przyłączyła się do Ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata pod hasłem "Akcja - Segregacja". Uczniowie z opiekunami zbierali i segregowali śmieci na wyznaczonych trasach w okolicy szkoły. Po zakończonej akcji na uczniów czekały już pyszne kiełbaski z grila. Akcja Sprzątania połączona była ze Świetem Pieczonego Ziemniaka. Uczniowie po smacznym posiłku uczetniczyli w grach i zabawach ze ziemniakami w roli głównej. Oczywiscie nie mogło zabraknąć pieczonych ziemniaków.
9 września br. na placu przy LO w Kolbuszowej odbyła się jubileuszowa impreza z okazji 5-lecia powstania Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Iskierka” w Kolbuszowej Dolnej. Stowarzyszenie powstało w 2013 roku. Swoją siedzibę ma w budynku Zespołu Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej i z tą szkołą ściśle współpracuje.
Obecnie Stowarzyszenia liczy 38 członków. Podopieczni Stowarzyszenia to przede wszystkim uczniowie i absolwenci ZSS w Kolbuszowej Dolnej oraz ich rodziny. W trakcie swojej 5-letniej działalności Stowarzyszenie, odpowiadając na potrzeby osób, dla których tak naprawdę jest, realizowało liczne projekty i przedsięwzięcia. M. in. były to: cykl wyjazdów „szkoła życia pod żaglami”, kilkudniowe wycieczki krajoznawczo - turystyczne do atrakcyjnych miejsc na terenie kraju, półkolonie w okresie wakacyjnym, wojewódzkie marsze terenowe, wspólnie z Zespołem Szkół Specjalnych organizacja pikników i spotkań integracyjne dla społeczności lokalnej ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych i ich rodzin, konferencji tematycznych. Już 17 września grupa uczniów wraz z rodzicami i opiekunami wyjedzie na dwutygodniowy turnus rehabilitacyjny do Jastrzębiej Góry.
Impreza z okazji 5-lecia powstania Stowarzyszenia rozpoczęła się o godzinie 1500 atrakcjami przygotowanymi dla najmłodszych: dmuchańce, malowanie twarzy, zabawy z wodzirejem. O 1630 rozpoczął się koncert solistek - uczennic LO im. Janka Bytnara w Kolbuszowej: Marceliny Karkut, Oliwii Nowickiej i Joanny Zawadzkiej oraz uczniów ZSS w Kolbuszowej Dolnej (Marty Pokrzywy, Patrycji Skiby, Anny Łagody, Mateusza Gniewka, Dominika Surdeja, Dawida Sudoła – absolwenta szkoły) z zespołu wokalno – instrumentalnego prowadzonego przez pana Czesława Łopatę. Następnie odbył się recital Norberta Tomaki z Rzeszowa i Patryka Jaszcza z Mielca. Punktem kulminacyjnym imprezy był spektakl pod gwiazdami „Robin Hood”, w wykonaniu aktorów – amatorów będących członkami bądź sympatykami Stowarzyszenia: Sylwii Mytych, Magdaleny Jerzuchowskiej, Katarzyny Bojdy - Kulig, Pawła Świdra, Grzegorza Serafina, Karola Wesołowskiego, Rafała Zuby oraz Jakuba Stąpora. Pomysł spektaklu narodził się w głowach dwóch pań: Katarzyny Bojdy – Kulig i Małgorzaty Lubery, które napisały scenariusz i zajęły się przygotowaniem całej oprawy. Humorystyczna opowieść o przygodach słynnego Robina przyciągnęła w niedzielny wieczór kilkuset sympatyków Stowarzyszenia, których dobrowolne datki do puszek zostały przeznaczone na rehabilitację i wsparcie osób niepełnosprawnych.
Realizacja przedsięwzięcia była możliwa dzięki środkom otrzymanym z Gminy Kolbuszowa oraz Regionalnej Fundacji Rozwoju „Serce”. Dużą pomoc w trakcie samej imprezy okazali wolontariusze z kolbuszowskiego hufca pod opieką komendantki Julity Stępień i druhny Dagmary Niedziółki oraz wolontariusze z Liceum Ogólnokształcącego z Kolbuszowej pod opieką pani Joanny Kozubal.
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Iskierka” w Kolbuszowej Dolnej dziękuje wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wspierali i wspierają naszą działalność.
3 września, Mszą św. odprawioną przez zaprzyjaźnionego z naszą szkołą ks. Pawła Cibę, na której obecni byli uczniowie, rodzice, dyrekcja oraz nauczyciele i opiekunowie rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2018/2019. Następnie przeszliśmy do nieco odmienionego remontami budynku naszej szkoły, gdzie ciepłymi słowami powitała nas pani dyrektor Marzena Mytych.
Troszkę nasza uczniowska społeczność zmieniła się: w czerwcu pożegnaliśmy nasze koleżanki i kolegów, którzy ukończyli szkołę , ale teraz we wrześniu – witamy nowych kolegów, którzy do nas dołączyli. Pani Dyrektor przedstawiła wychowawców poszczególnych klas3 września, Mszą św. odprawioną przez zaprzyjaźnionego z naszą szkołą ks. Pawła Cibę, na której obecni byli uczniowie, rodzice, dyrekcja oraz nauczyciele i opiekunowie rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2018/2019. Następnie przeszliśmy do nieco odmienionego remontami budynku naszej szkoły, gdzie ciepłymi słowami powitała nas pani dyrektor Marzena Mytych.
Powered by aSc EduPage