Początek nowego roku rozpoczął się dla naszej szkoły miłą niespodzianką. 3 stycznia odwiedzili nas goście z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa: pani Teresa Pamuła, dyrektor Podkarpackiego Oddziału Regionalnego, pan Marek Łeptuch, kierownik biura powiatowego w Kolbuszowej oraz pani Barbara Zygo, zastępca kierownika. Wizyta Gości nie była przypadkowa. Przyjechali do nas, aby w obecności wszystkich uczniów na ręce pani dyrektor Marzeny Mytych nieodpłatnie przekazać 8 komputerów, które wcześniej były używane w biurach ARiMR. Otrzymany sprzęt, który bardzo nas ucieszył na pewno wzbogaci bazę dydaktyczną naszej szkoły i będzie wykorzystywany nie tylko podczas zajęć edukacyjnych, ale także w czasie wolnym i w bibliotece. Podziękowaniem dla naszych Gości były gromkie brawa oraz solowy występ naszego ucznia, który zaśpiewał „Mario, czy już wiesz”. Nie zabrakło wspólnego kolędowania oraz pamiątkowych zdjęć
„ Niech magia Świąt połączy nas”
19 grudnia w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej odbyło się integracyjne spotkanie opłatkowe dla uczniów ZSS w Kolbuszowej Dolnej będących zarazem podopiecznymi Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Iskierka” w Kolbuszowej Dolnej. W przedświątecznym spotkaniu uczestniczyli także uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół wspólnie ze swoimi opiekunami.
Spotkanie rozpoczęło się powitaniem gości przez panią dyrektor Marzenę Mytych oraz przez pana Stanisława Sybickiego, prezesa Stowarzyszenia „Iskierka”. Dawne świąteczne tradycje przybliżyli nam członkowie zespołu ludowego „Cmolesianie”, którzy w niezwykle barwny sposób przedstawili jak dawniej wyglądała Wigilia. Kolejnym punktem spotkania było przeprowadzenie konkursu „Choinko piękna jak…”, podczas którego uczestnicy wykonywali tradycyjne ozdoby choinkowe, a następnie stroili nimi świąteczne drzewko. Wprowadzeniem do konkursu było wyjaśnienie symboliki ozdób choinkowych , a przedstawiła ją pani Jolanta Lubera, która poprowadziła całe spotkanie.
Kulminacyjnym punktem integracyjnego spotkania była wspólna Wigilia. Najpierw wszyscy włączyli się do nakrywania świątecznego stołu. Betlejemskie światełko przekazali harcerze z DH „Nieprzetartego Szlaku”, a ksiądz proboszcz Lucjan Szumierz poświęcił opłatki, którymi podzieliliśmy się składając sobie nawzajem świąteczne życzenia. Na stole pojawiły się tradycyjne potrawy: barszcz biały z ziemniakami, barszcz czerwony z uszkami, pierogi, kompot z suszu oraz słodki makowiec. Oczywiście były również upominki, które wręczał przybyły znienacka najprawdziwszy św. Mikołaj. Nasze świąteczne spotkanie zakończyło się wspólnym kolędowaniem.
Przygotowanie spotkania było możliwe dzięki środkom pozyskanym z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie świątecznego spotkania.
21
Informacja
W środę, tj. 19 grudnia wszyscy spotykamy się w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej, gdzie odbędzie się Integracyjne Spotkanie Wigilijne dla uczniów naszej szkoły i gości ze szkół zaprzyjaźnionych. Odwiedzi nas zespół ludowy „Cmolesianie”, wspólnie wykonamy ozdoby choinkowe i przystroimy nimi choinkę. Będzie także przygotowany wigilijny poczęstunek.
W tym dniu nie przyjeżdżamy na zajęcia do szkoły, ale wszyscy spotykamy się w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej.
XVI Podkarpacki Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych
W dniu 12-12-2018 na pływalni krytej „Fregata” w Kolbuszowej odbył się XVI Podkarpacki Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych. Była to już siódma edycja zawodów pływackich rozgrywanych na tejże pływalni. Organizatorami imprezy byli Zespół Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Iskierka” w Kolbuszowej Dolnej oraz Olimpiady Specjalne Polska Oddział Regionalny Podkarpackie. Gościliśmy 90 zawodników klubów Olimpiad Specjalnych z placówek kształcenia specjalnego z całego Podkarpacia.
Rywalizacja odbywała się na oficjalnych dystansach Olimpiad Specjalnych:- 15 m chód po dnie
- 15 m z pomocą sprzętu pływającego
- 10 m pływanie z asystą
- 15 m pływanie bez asysty
- 25 m z pomocą sprzętu pływającego
- 25 m styl dowolny
- 25 m stylem klasycznym
- 25 m styl grzbietowy
- 50 m styl dowolny
- 50 m styl grzbietowy
- sztafeta 4x25 m stylem dowolnym
Poszczególne ekipy składały się z sześciu zawodników, trenerów oraz przybyłych ze swoimi pociechami rodziców. Każdy z uczestników mógł płynąć w dwóch konkurencjach w/w dystansów.
Zawody przebiegały w duchu sportowej ze szczególnym przestrzeganiem zasad fair play. Wszyscy zostali obdarowani pamiątkowymi medalami, oraz prezentami wręczonymi przez przybyłego na zawody Kolbuszowskiego Mikołaja. Dla wszystkich gości zapewniony był prowiant w postaci drugiego śniadania oraz po zakończeniu zawodów pyszny obiad.
Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwała pełna obsada sędziowska pod przewodnictwem sędziego głównego zawodów pana Jacka Tyczki z Cmolasu.
Dodatkowo ogromną pomoc ą wykazała się grupa wolontariuszy z Liceum Ogólnokształcącego im. Janka Bytnara w Kolbuszowej pod przewodnictwem pana Adama Kozubala, bez których nie było by możliwe tak sprawne przeprowadzenie Mityngu. Dziękujemy ratownikom WOPR pracującym na pływalni, którzy czuwali nad bezpieczeństwem startujących w zawodach.
Szczególne podziękowania składamy na ręce darczyńców w osobach:
- Burmistrza Kolbuszowej pana Jana Zuby
- Starosty Kolbuszowskiego pana Józefa Kardysia
- pani Ewy Nowak – fundacja „Serce”
- pana Jana Stobierskiego – piekarnia Staropolska
- pana Stanisława Sybickiego prezesa Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Iskierka” w Kolbuszowej Dolnej
Do zobaczenia za rok na kolejnej edycji Mityngu.
Nauczyciele ZSS w Kolbuszowej Dolnej Paweł Żądło, Janusz Mytych
22
Sukces naszych uczniów na I Podkarpackim Międzyszkolnym Turnieju Wiedzy z Pierwszej Pomocy
„Umiem – Potrafię – Pomogę” – to hasło, które przyświecało I Podkarpackiemu Międzyszkolnemu Turniejowi Wiedzy z Pierwszej Pomocy dla Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Rudniku nad Sanem. Uczestnikami Turnieju byli uczniowie Specjalnych Ośrodków Szkolno – Wychowawczych z miast na terenie województwa podkarpackiego Jarosławia, Mielca, Strzyżowa, Mrowli, Dębicy, Leżajska, Rudnika nad Sanem oraz z Kolbuszowej Dolnej. Każdy zespół składał się z 4 zawodników naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Anna Łagoda, Edyta Sidor, Krystian Mokrzycki i Mateusz Gniewek. W pierwszej części zawodnicy w grupach rozwiązywali test z wiedzy o pierwszej pomocy. Druga część była częścią praktyczną, w której zawodnicy musieli udowodnić, że potrafią udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej. Zadaniem było przeprowadzenie resuscytacji (przywrócenie krążenia) i ułożenie osoby poszkodowanej w pozycji bocznej ustalonej, pomóc osobie dorosłej w przypadku zakrztuszenia oraz opatrzenie rany. W trzeciej części Turnieju zawodnicy odpowiadali na pytania zadawane przez komisję konkursową, w skład której wchodzili przedstawiciele straży pożarnej, policji i ratownik medyczny oraz pielęgniarz medycyny szkolnej. O zwycięstwie decydowała liczba punków zebrana podczas wszystkich części zawodów. Nasza drużyna zdobyła łącznie 109 punktów zajmując II miejsce na 10 drużyn. Wszyscy zawodnicy wykazali się ogromną wiedzą i umiejętnościami, gdzie niejednokrotnie sprawnego człowieka zawstydziłyby tym co potrafią.
2
Andrzejki 2018
29 listopada w naszej szkole odbyła sie Zabawa Andrzejkowa. Z tej okazji została zoorganizowana dyskoteka, podczas której nie mogło zabraknąć wróżb i różnych zabaw. Wszyscy uczestnicy mogli się dowiedzieć co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniadze, czy może jakaś inna niespodzianka. Podczas zabawy odbył się również konkurs na naładniejsze przebranie, każdy jego uczestnik otrzymał dyplom oraz słodki upominek. Przy dzwiękach fajnej muzyki, którą przygotował pan Czesław Łopata wszyscy bawili sie znakomicie. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
21
Zmiana terminu wywiadówki
Spotkanie z rodzicami odbędzie się 28.11.2018r. (środa) o godz. 17:00. Podczas wywiadówki będzie miała miejsce krótka prezentacja multimedialna na temat „Bezpieczeństwo w sieci”.
Wieczornica dla Niepodległej-13 listopada 2018 r.
Na uroczystą Wieczornicę dla Niepodległej zostali zaproszeni rodzice naszych uczniów oraz wyjątkowy gość- Marszałek Józef Piłsudski, w którego rolę wcielił się historyk Karol Wesołowski. Przybliżył on zebranym postać i dokonania tego wielkiego Polaka. Rodzice włączyli się w akademię prezentując ważne myśli J. Piłsudskiego, R. Dmowskiego, Jana Pawła II, ks. J. Popiełuszki. Nastrój tego wieczoru został stworzony dzięki zapalonym przez harcerzy świecom. Przy ich blasku, wspólnie śpiewaliśmy pieśni żołnierskie i patriotyczne. Harcerze z drużyny Łaziki złożyli w tym dniu przysięgę. Każdy z uczniów zaprezentował swoje umiejętności wokalne, taneczne lub recytatorskie. Uczestnicy wieczornicy mieli także okazję obejrzeć prezentację multimedialną z wydarzeń związanych z Tygodniem dla Niepodległej oraz wystawę prac plastycznych wykonanych na konkurs „To jest Polska”. Uwieńczeniem tej uroczystości była degustacja dań i potraw z okresu II Rzeczypospolitej.
50
Rekord dla Niepodległej
9 listopada 2018 roku, dokładnie o godzinie 11:11, zabrzmiał w naszej szkole hymn narodowy. Cała społeczność szkolna zaśpiewała 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, włączając się w ten sposób do ogólnopolskiej akcji pod patronatem MEN- REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ.
Tydzień dla Niepodległej
W związku ze 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody tej ważnej daty. Wraz z nauczycielami podjęli szereg różnych działań upamiętniających tę szczególną uroczystość. Na zajęciach uczniowie szyli dla siebie i uczestników Wieczornicy Patriotycznej kokardy narodowe, które były noszone cały tydzień przez uczniów i wszystkich pracowników szkoły. Kolejnym wydarzeniem był Marsz dla Niepodległej, podczas którego uczestnicy wędrowali po Kolbuszowej, w poszukiwaniu śladów przeszłości naszych przodków. Zwiedzili miejsca związane z ważnymi lokalnymi wydarzeniami historycznymi min. Miejski Dom Kultury, dom Janka Bytnara, kościół pw.Wszystkich Świętych i cmentarz parafialny. Oglądali również wystawę w bibliotece miejskiej „Kolbuszowianie w walce o niepodległość 1914-1918”. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs pod hasłem „To jest Polska”, w trakcie którego wykonywano prace plastyczne i plakaty, które zostały zaprezentowane na gazetce szkolnej. Ważne wydarzenia historyczne przybliżyły uczniom prezentowane na lekcjach filmy dokumentalne. Uczniowie mieli okazję także posłuchać czytanych przez nauczycieli polskich wierszy i fragmentów powieści, ukazujące piękno mowy ojczystej. Korzystając z przepisów swoich dziadków nasi podopieczni przygotowali dawne potrawy regionalne takie, jak: kapusta ziemniaczana, broziaki, pamuła, chleb ze smalcem. Podsumowaniem całego tygodnia była uroczysta Wieczornica dla Niepodległej.
30
Obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości
W związku z obchodami 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, Uczniowie, Dyrekcja i Pracownicy szkoły zapraszają wszystkich Rodziców na Wieczornicę, która odbędzie się 13.11.2018r. (wtorek) o godz. 16:30. w ZSS w Kolbuszowej Dolnej. W programie: występy uczniów, przyrzeczenie naszych harcerzy, wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych, wystawa prac uczniowskich oraz poczęstunek. Będzie nam bardzo miło gościć Państwa na organizowanej przez nas uroczystości.
2 listopada 2018r.
Informacja
2 listopada 2018r. tj. piątek, jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych na podstawie kalendarza ZSS w Kolbuszowej Dolnej. W tym dniu zostaną zorganizowane zajęcia opiekuńczo - wychowawcze dla uczniów zgłoszonych przez rodziców.
Bal Wszystkich Świętych
Wśród wielu ludzi panuje fałszywe przekonanie, że 1 listopada to święto zmarłych. Tymczasem jest to dzień bardzo uroczysty i radosny, ponieważ wtedy Kościół wspomina wszystkich świętych a wśród nich także tych, których imion nie znamy. W sposób szczególny przekonaliśmy się o tym w dniu 30 października biorąc udział w Balu Wszystkich Świętych zorganizowanym po raz pierwszy przez naszą szkołę.
Celem balu było pokazanie, na czym polega istota chrześcijańskiego przeżywania Wszystkich Świętych - święta, które ze swej natury powinno być dniem radosnym i pełnym pozytywnego myślenia. Na balu oprócz tańców i zabawy uczniowie uczestniczyli w konkursach. Uczestnicy balu przebrali się za wybranego przez siebie świętego lub świętą. Była to okazja do poznania naprawdę ciekawych postaci takich jak np.: święta Jadwiga, św. Mikołaj, św. Bernadetta, i wielu innych świętych oraz aniołów. W trakcie zabawy dzieci obdarowane zostały pamiątkowymi dyplomami oraz słodyczami, za które serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców.
Bal stał się okazją do poznania sylwetek wielu świętych, stworzył szansę wspólnej zabawy całej społeczności szkolnej, był też miłym akcentem podkreślającym radosny charakter uroczystości Wszystkich Świętych. Wyrażamy wdzięczność nauczycielom, rodzicom i uczniom, za zaangażowanie w organizację balu ku czci naszych świętych Patronów.
5
XLIII Chorągwiany Zlot Drużyn Harcerskich
W dniach od 19-21.X.2018r. 1DH NS „Łaziki” pod opieką instruktorów ZHP dh.Julity Stępień i dh.Agnieszki Dragan wzięła udział w 43 Chorągwianym Zlocie Drużyn Harcerskich "NS" pod hasłem „Ducha tęż, Ojczyźnie miłej służ” w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Mrowli. Podczas Zlotu integrowaliśmy się z zaprzyjaźnionymi drużynami z Tarnobrzega, Mielca, Rzeszowa, Jarosławia, Leżańska i Mrowli.
Zlot odbywał się w roku szczególnie bogatym w ważne rocznice jak: 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, 100-lecie ZHP oraz 60-lecie NIEPRZETARTEGO SZLAKU. Podczas Zlotu przeżywaliśmy kolejną wspaniałą harcerską przygodę kształtując swoją postawę patriotyczną a zarazem zdrowo i aktywnie spędzając swój wolny czas. Program jak zwykle był pełen atrakcji: uroczysty apel powitalny, otwarcie wystawy plakatów prezentujących dorobek 60-lecia DH NS, wieczorny kominek, bieg terenowy, obrzędowe ognisko z okolicznościową gawędą, warsztaty muzyczne, zawody sportowe oraz tort urodzinowym z okazji 60-lecia Nieprzetartego Szlaku. Przeżyte wspaniałe chwile jak i zawiązane nowe przyjaźnie pozostaną długo w naszej pamięci i sercu. Pełni wrażeń czekamy na kolejną przygodę….. Do zobaczenia na harcerskim szlaku!
4
Podkarpacki Konwent Regionalny i Targi Pracy
Dnia 22 października młodzież z klas ponadgimnazjalnych wzięła udział w Podkarpackim Konwencie Regionalnym w Rzeszowie, zorganizowanym przez Fundację Aktywizacja. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się na temat praw osób niepełnosprawnych, które podejmują pracę. Mówiono również o różnych działaniach i programach PFRON na rzecz wsparcia aktywizacji zawodowej i społecznej młodych osób. Dyskutowano także na temat szans i zagrożeń na rynku pracy dla młodego pokolenia. Jednym z prelegentów był nasz nauczyciel Stanisław Sybicki. Po konferencji odbyły się targi pracy dla osób z niepełnosprawnościami , na których rzeszowskie firmy i zakłady pracy zaoferowały wiele ofert pracy i staży dla osób poszukujących zatrudnienia. Targi cieszyły się sporym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły.
Grzybobranie
Dnia 17 października klasy ponadgimnazjalne wybrały się wraz z nauczycielami do Świerczowa na grzybobranie. Uczniowie poznali gatunki jadalne i trujące, a co najważniejsze nauczyli się je rozpoznawać. Młodzież uzbierała pełne kosze leśnych darów, które zostaną wykorzystane podczas szkolnej wigilii. Udało nam się znaleźć podgrzybki, kurki i prawdziwki. W lesie rozpoznawaliśmy tropy zwierząt, gatunki drzew, słuchaliśmy śpiewu ptaków. Po grzybobraniu siedząc przy ognisku, smażyliśmy kiełbaski i piekliśmy ziemniaki, które zajadaliśmy z ogromnym apetytem. Wycieczka ta była ciekawą i pouczającą lekcją przyrody.
II Festiwal Pieśni Maryjnej i Patriotycznej Osób Niepełnosprawnych
Na zaproszenie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Strzyżowie mogliśmy po raz pierwszy gościć na FESTIWALU PIEŚNI MARYJNEJ I PATRIOTYCZNEJ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH, który odbył się 18.10.2018r. Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w kościele parafialnym pw. św. Józefa Sebastiana Pelczara. Następnie swoje talenty i muzyczne umiejętności, wychowankowie 16 zespołów działających w Ośrodkach Szkolno – Wychowawczych i Domach Pomocy Społecznej z całej południowej Polski , mogli zaprezentować na deskach Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie. Występy części konkursowej poprzedził program przygotowany przez uczniów strzyżowskiego Ośrodka, który zaprezentowali z okazji pięknej rocznicy 50-lecia ich szkoły. Razem z nimi odbyliśmy podróż po Polsce odwiedzając najpiękniejsze zakątki naszego kraju i wsłuchując się w pieśni z dawnych lat. Emocji i wzruszeń nie brakowało w dalszej części występów. Różnorodność repertuaru i sposobu jego prezentacji przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Nie brakowało pięknych głosów, ciekawych instrumentów i pasji w śpiewie, który tego dnia rozbrzmiewał w Strzyżowie. Uczniowie naszej szkoły, także zaprezentowali swoje możliwości. Pod opieką p. Czesława Łopaty grupa w składzie: Edyta Sidor, Anna Łagoda, Marta Pokrzywa, Patrycja Skiba, Mateusz Gniewek, Dominik Surdej i Sebastian Biesiadecki spisała się na medal. Nasz zespół wokalno – muzyczny wykonał dwa utwory „Ojczyzna ma” oraz piosenkę „Jezus daje nam zbawienie” za co otrzymywali gromkie brawa i gratulacje oraz obdarowani zostali drobnymi upominkami.
Nagrody rzeczowe były tylko dodatkiem, bo atmosfera festiwalu sprawiła, że trudno było nam się ze wszystkimi uczestnikami rozstać. Mamy nadzieję, że zobaczymy się znowu za rok.
„Dzień jabłka i marchewki”
Jesień to czas, kiedy w sadach i ogrodach dojrzewają owoce i warzywa. Są one nie tylko smaczne i zdrowe, ale posiadają interesujące kształty i przepiękne barwy. Dlatego właśnie w październiku , w „Dniu Jabłka i Marchewki”, uczniowie naszej szkoły przystąpili do szkolnego konkursu „Zwierzaki – cudaki z owoców i warzyw”. W realizację akcji włączyli się wszyscy uczniowie szkoły oraz nauczyciele. W klasach wspólnie przygotowywano swoje prace, które następnie ozdobiły szkolny korytarz. Z racji tego, że „zwierzaki-cudaki” były bardzo ciekawe i pomysłowe, każdy uczestnik otrzymał symboliczną nagrodę. Ekspozycja prac cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli.
2
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie