W dniach 23-24 marca harcerze 1 DH NS „Łaziki” uczestniczyli w Biwaku ZHP Hufca Kolbuszowa im. Janka Bytnara „Rudego” w SP w Bukowcu. Nasi niezawodni harcerze Patrycja S., Cyprian S., Hubert P. i Dominik S. integrowali się z harcerzami, HS, Wędrownikami z Hufca Kolbuszowa. W sobotę rano po uroczystym apelu drużyny z mapą w ręku ruszyły na wędrówkę po okolicach Bukowca i Rezerwatu Zabłocie. Pokonaliśmy 16 km po drodze wykonując zadania patrolowe min. rozpoznawaliśmy gatunki drzew, układaliśmy znaki patrolowe z gałęzi i szyszek, budowaliśmy szałas, przedstawialiśmy scenki do wybranego prawa harcerskiego. Piękna pogoda oraz śpiewane przez nas harcerskie piosenki umilały nam wędrówkę po pięknej okolicy. Nie zabrakło służby wynieśliśmy z lasów i pól 5 dużych worków śmieci! W nagrodę czekało na nas pyszne spaghetti ugotowane na kuchni polowej, oraz kiełbaska z grilla. Wieczorem odważne „Łaziki” uczestniczyły I Turnieju Musztry Harcerskiej w naszym Hufcu. W niedzielny poranek kolumną przemaszerowaliśmy do Kościoła Domatkowie gdzie uczestniczyliśmy w Mszy Św. W Apelu pożegnalnym Komendantka Hufca wyróżniła naszą drużynę za aktywny udział, odwagę i przemaszerowane kilometry z uśmiechem na twarzy. Z harcerskim Czuwaj! do zobaczenia na kolejnym biwaku!
Wizyta w Firmie "Koltex - recykling"
W dniach 5 i 7 marca uczniowie naszej szkoły podzieleni na dwie grupy, udali się do zakładu „Koltex-recykling” zajmującego się recyklingiem folii. Nasi podopieczni mieli możliwość zobaczenia w jaki sposób przerabia się folię na granulat, z którego następnie powstają worki foliowe. Zapoznali się z pracą poszczególnych osób na każdym etapie linii produkcyjnej.
Uczniowie uświadomili sobie jak ważna jest segregacja odpadów, które odpowiednio przetworzone nie zaśmiecają naszej planety lecz są powtórnie wykorzystywane w naszych gospodarstwach.
Dziękujemy właścicielowi i pracownikom firmy „Koltex - recykling” za miłe przyjęcie i wyczerpujące informacje na temat przetwarzania folii. Zapewne ta wizyta zachęci nas abyśmy zarówno w szkole jak i w domu sumiennie segregowali śmieci.
3
Hortiterapia w naszej szkole
Hortiterapia to stosunkowo nowa metoda leczenia w Polsce, która wspomaga terapie konwencjonalne, a wykorzystuje świat roślin. Dobrodziejstwo wynikające z oddziaływania natury na człowieka zauważył już Hipokrates w starożytności mówiąc „Lekarz leczy, natura uzdrawia”, a dziś hortiterapia daje szeroki wachlarz możliwości realizowania tej koncepcji w wielu placówkach, w tym również w szkołach, tym bardziej w specjalnych. Organizując zajęcia w naturalnym środowisku (ogród, park, ogródek kwiatowy czy warzywny, sad, las) łatwiej nauczać przez bezpośredni kontakt i doświadczanie. Ponadto łatwo i przyjemnie można zorganizować odpoczynek na łonie przyrody pozwalając dzieciakom na swobodne leżenie na trawniku. Hortiterapia to także hodowle roślin doniczkowych w klasie, hodowla kiełek, wysiew nasion, sadzonkowanie, pikowanie, jak i zajęcia florystyczne z materiałem roślinnym żywym i suszonym. Podczas takich zajęć, niby całkiem przy okazji usprawniamy motorykę podopiecznych. Pielęgnując rośliny, używając narzędzi ogrodniczych, zakładając fartuszki czy ochronne buty bądź rękawiczki, zbierając kwiaty lub tylko je wąchając, uczniowie samowolnie rehabilitują swoje ciała, a opiekując się roślinami, podlewając je i pieląc wzmacniają poczucie pewności siebie i czują się potrzebne. Nie sposób pominąć, że daje im to jednocześnie możliwość usprawniania języka, czy wręcz bogacenia go w sposób czynny poprzez nazywanie roślin i czynności przy nich wykonywanych. To właśnie terapia ogrodnicza daje takie szerokie pole do pracy edukacyjno-terapeutycznej, stwarzając dziecku możliwość obcowania z przyrodą prawie przez cały rok, odciągając je od komputera i telewizora i minimalizując jego naukę przy ławce. Praca w ogrodzie , w otoczeniu roślin wspaniale wycisza i relaksuje, wpływając pozytywnie na umiejętność skupiania uwagi oraz pozwala na rozwój bacznej obserwacji . Zajęcia hortiterapeutyczne mogą być prowadzone w formie czynnej, co daje poczucie sprawstwa , rozwija kreatywność, pomaga opanować stres, ale korzystna jest też ich forma bierna czyli samo tylko przebywanie w ogrodzie czy też widok roślin.
Przekonani o dobrodziejstwie obcowania z naturą, uznając jej dobroczynny wpływ na człowieka (dziecko) oraz biorąc pod uwagę potencjał jaki posiadamy jako szkoła( lokalizacja budynku w pobliżu łąk, rzeki i drzew, teren podwórka szkolnego z ogródkiem warzywnym, bogactwo gatunków drzew i roślin w pobliżu szkoły jak i możliwość nowych nasadzeń) wykorzystujemy hortiterapię podczas zajęć z przysposobienia do pracy, a od niedawna jest ona stosowana w ramach zajęć rozwijających kreatywność w edukacji wczesnoszkolnej.
Chcemy, aby zajęcia hotriterapeutyczne były ponownym odkryciem dobroczynnego wpływu natury na młode organizmy, a wielozmysłowe poznawanie najbliższego środowiska przyrodniczego było skuteczną i przyjemną metodą nauki w myśl słów Konfucjusza: „Słyszałem i zapomniałem, widziałem i zapamiętałem, zrobiłem i zrozumiałem”.
Alina Dziuba –nauczyciel, hortiterapeuta
Warsztaty fryzjerskie
Dnia 28 lutego do naszej szkoły przybyły uczennice z Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej, które pod kierunkiem nauczycielki zawodu, przeprowadziły warsztaty fryzjerskie. Na głowach dziewcząt z Zespołu Szkół Specjalnych powstały fantazyjne upięcia, loki, warkocze i eleganckie fryzury. Z usług młodych fryzjerek skorzystali również chłopcy, którzy z dumą paradowali w modnych uczesaniach. Uczniowie dowiedzieli się jak prawidłowo pielęgnować włosy, poznali narzędzia fryzjerskie, mogli także poćwiczyć uczesania na główkach fryzjerskich. Z okazji Tłustego Czwartku uczniowie poczęstowali gości pysznymi pączkami i faworkami.
57
Informacja
Informujemy, że związku ze zmianami organizacyjnymi wywiadówka śródroczna
zostaje przesunięta z 24 stycznia na 29 stycznia (wtorek) na godz. 17.00.
XII Wojewódzki Konkurs Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Tajemnica Świąt Bożego Narodzenia” już za nami
Już po raz dwunasty dzieci i młodzież z województwa podkarpackiego mieli okazję uczestniczyć w XII Wojewódzkim Konkursie Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Tajemnica Świąt Bożego Narodzenia”. Jego organizatorami był Zespół Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej wraz ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Iskierka” w Kolbuszowej Dolnej. Konkurs organizowany był w dwóch kategoriach: plastycznej i muzycznej. Każda kategoria podzielona była na trzy grupy wiekowe:
- szkoła podstawowa klasy I – IV
- szkoła podstawowa klasy V – VIII oraz gimnazjum
- szkoła ponadgimnazjalna, Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz środowiskowe Domy Samopomocy.
Tematem prac w kategorii plastycznej były „Święta w mojej rodzinie”. Prace w tej kategorii oceniała komisja w składzie:
ks. Lucjan Szumierz –proboszcz Kolegiaty, przewodniczący komisji
p. Katarzyna Cesarz - kustosz Muzeum Kardynała Adama Kozłowickiego
w Hucie Komorowskiejp. Ewa Kłeczek – nauczyciel plastyki w ZS nr 1 w Kolbuszowej.
Przesłuchania w kategorii muzycznej odbyły się 17 stycznia, a przysłuchiwało się im jury:
- p. Monika Haptaś – przewodnicząca komisji, absolwentka Szkoły Muzycznej II stopnia w klasie wokalu,
- p. Anna Kwas – wokalistka zespołu „Hudacy”, „Hancia i Slavko” , laureatka wielu konkursów
i przeglądów wokalnych- p. Jarosław Mazur –założyciel zespołów folkowych KOCIRBA , HUDACY, Hancia i Słavko, współprowadzi zespół Cmolesianie.
Do Konkursu zgłosili się przedstawiciele placówek z: Rzeszowa, Krosna, Mielca, Grębowa, Frysztaka, Brzozowa, Mrowli, Tarnobrzega, Lubaczowa, Kolbuszowej, Jagodnika, Kolbuszowej Dolnej.
Ogłoszenie laureatów w obydwóch kategoriach odbyło się 17 stycznia 2019r. w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej w obecności zaproszonych gości, wśród których gościliśmy m.in. Jego Ekscelencję Ks. Biskupa Jana Wątrobę, ks. proboszcza Lucjana Szumierza, panią Małgorzatę Dankowską dyrektora wydziału polityki społecznej w Rzeszowie, pana Macieja Szymańskiego dyrektora PFRON, panią Teresę Pamułę dyrektora Dyrektor Regionalnego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, pana Wojciecha Cebulę wicestarostę powiatu kolbuszowskiego, pana Marka Gila wiceburmistrza oraz wielu innych.
Uroczysta gala rozpoczęła się od wprowadzenia w świąteczny nastrój i powitania wszystkich zebranych. Następnie – jak co roku – uczniowie z naszej szkoły przygotowali świąteczny występ „Dziewczynki z zapałkami są wśród nas”. Po występie i bardzo ciepłych i interesujących przemowach gości, rozpoczęło się wręczenie nagród laureatom:
Laureaci I grupy wiekowej – szkoła podstawowa klasy I –IV.
Kategoria muzyczna:
I miejsce- Konrad Burda SOSW we Frysztaku
II miejsce – Mateusz Sarama PZPSW w Mielcu
III miejsce – Marcin Łajdanowicz SOSW w Krośnie
W kategorii plastycznej:
I miejsce - Karolina Panuś ze Szkoły Podstawowej w Jagodniku
II miejsce- Faustyna Pokrzywa z ZSS w Kolbuszowej Dolnej
III miejscem– Antoni Dec ze Szkoły Podstawowej Specjalnej w Grębowie
Laureaci w II grupie wiekowej – szkoła podstawowa klasy V – VIII oraz gimnazjum:
Kategoria muzyczna.
I miejsce- Magdalena Wojnar z ZSS im. UNICEF w Rzeszowie
II miejsce – Daria Łobaza Gimnazjum nr 2 w Kolbuszowej
III miejsce- Kamil Walko SOSW we Frysztaku
Kategoria prac plastycznych.
I miejsce zajął - Wojciech Czerkies ze Stowarzyszenia dla Was w Mielcu
II miejsce –Bernadeta Bieleń – z ZSS w Kolbuszowej Dolnej
III miejsce - Damian Mysłek – ze SOSW im. Królowej Jadwigi w Mielcu
III miejsce dla Justyny Kozieji – z ZSS w Tarnobrzegu
Laureaci najstarszej grupy wiekowej - czyli młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych, WTZ
i Środowiskowych Domów Samopomocy:Kategoria muzyczna:
I miejsce- Yessica Motyl – PSPSW w Mielcu
II miejsce – Natalia Zielińska SOSW we Frysztaku
III miejsce- Michał Hyjek WTZ w Mielcu
Grand Prix –Norbert Tomaka ZSS im. UNICEF w Rzeszowie
w kategorii prac plastycznych:
I miejsce – Jan Jamróz z Zespołu Szkół Zawodowych w Rzeszowie
II miejsce Natalia Padykuła – ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Mielcu
III miejsce - Karolina Stadnik – ze SOSW w Grębowie. Każdy zdobywca pierwszego miejsca prezentował jeszcze raz zwycięski utwór.
Miła atmosfera towarzyszyła nam przez cały konkurs, a później podczas uroczystej gali. Jednak wszystko co dobre szybko się kończy, tak też XII edycja Konkursu musiała się zakończyć. Do zobaczenia za rok.
30
Wizyta gości z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Początek nowego roku rozpoczął się dla naszej szkoły miłą niespodzianką. 3 stycznia odwiedzili nas goście z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa: pani Teresa Pamuła, dyrektor Podkarpackiego Oddziału Regionalnego, pan Marek Łeptuch, kierownik biura powiatowego w Kolbuszowej oraz pani Barbara Zygo, zastępca kierownika. Wizyta Gości nie była przypadkowa. Przyjechali do nas, aby w obecności wszystkich uczniów na ręce pani dyrektor Marzeny Mytych nieodpłatnie przekazać 8 komputerów, które wcześniej były używane w biurach ARiMR. Otrzymany sprzęt, który bardzo nas ucieszył na pewno wzbogaci bazę dydaktyczną naszej szkoły i będzie wykorzystywany nie tylko podczas zajęć edukacyjnych, ale także w czasie wolnym i w bibliotece. Podziękowaniem dla naszych Gości były gromkie brawa oraz solowy występ naszego ucznia, który zaśpiewał „Mario, czy już wiesz”. Nie zabrakło wspólnego kolędowania oraz pamiątkowych zdjęć
„ Niech magia Świąt połączy nas”
19 grudnia w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej odbyło się integracyjne spotkanie opłatkowe dla uczniów ZSS w Kolbuszowej Dolnej będących zarazem podopiecznymi Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Iskierka” w Kolbuszowej Dolnej. W przedświątecznym spotkaniu uczestniczyli także uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół wspólnie ze swoimi opiekunami.
Spotkanie rozpoczęło się powitaniem gości przez panią dyrektor Marzenę Mytych oraz przez pana Stanisława Sybickiego, prezesa Stowarzyszenia „Iskierka”. Dawne świąteczne tradycje przybliżyli nam członkowie zespołu ludowego „Cmolesianie”, którzy w niezwykle barwny sposób przedstawili jak dawniej wyglądała Wigilia. Kolejnym punktem spotkania było przeprowadzenie konkursu „Choinko piękna jak…”, podczas którego uczestnicy wykonywali tradycyjne ozdoby choinkowe, a następnie stroili nimi świąteczne drzewko. Wprowadzeniem do konkursu było wyjaśnienie symboliki ozdób choinkowych , a przedstawiła ją pani Jolanta Lubera, która poprowadziła całe spotkanie.
Kulminacyjnym punktem integracyjnego spotkania była wspólna Wigilia. Najpierw wszyscy włączyli się do nakrywania świątecznego stołu. Betlejemskie światełko przekazali harcerze z DH „Nieprzetartego Szlaku”, a ksiądz proboszcz Lucjan Szumierz poświęcił opłatki, którymi podzieliliśmy się składając sobie nawzajem świąteczne życzenia. Na stole pojawiły się tradycyjne potrawy: barszcz biały z ziemniakami, barszcz czerwony z uszkami, pierogi, kompot z suszu oraz słodki makowiec. Oczywiście były również upominki, które wręczał przybyły znienacka najprawdziwszy św. Mikołaj. Nasze świąteczne spotkanie zakończyło się wspólnym kolędowaniem.
Przygotowanie spotkania było możliwe dzięki środkom pozyskanym z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie świątecznego spotkania.
21
Informacja
W środę, tj. 19 grudnia wszyscy spotykamy się w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej, gdzie odbędzie się Integracyjne Spotkanie Wigilijne dla uczniów naszej szkoły i gości ze szkół zaprzyjaźnionych. Odwiedzi nas zespół ludowy „Cmolesianie”, wspólnie wykonamy ozdoby choinkowe i przystroimy nimi choinkę. Będzie także przygotowany wigilijny poczęstunek.
W tym dniu nie przyjeżdżamy na zajęcia do szkoły, ale wszyscy spotykamy się w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej.
XVI Podkarpacki Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych
W dniu 12-12-2018 na pływalni krytej „Fregata” w Kolbuszowej odbył się XVI Podkarpacki Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych. Była to już siódma edycja zawodów pływackich rozgrywanych na tejże pływalni. Organizatorami imprezy byli Zespół Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Iskierka” w Kolbuszowej Dolnej oraz Olimpiady Specjalne Polska Oddział Regionalny Podkarpackie. Gościliśmy 90 zawodników klubów Olimpiad Specjalnych z placówek kształcenia specjalnego z całego Podkarpacia.
Rywalizacja odbywała się na oficjalnych dystansach Olimpiad Specjalnych:- 15 m chód po dnie
- 15 m z pomocą sprzętu pływającego
- 10 m pływanie z asystą
- 15 m pływanie bez asysty
- 25 m z pomocą sprzętu pływającego
- 25 m styl dowolny
- 25 m stylem klasycznym
- 25 m styl grzbietowy
- 50 m styl dowolny
- 50 m styl grzbietowy
- sztafeta 4x25 m stylem dowolnym
Poszczególne ekipy składały się z sześciu zawodników, trenerów oraz przybyłych ze swoimi pociechami rodziców. Każdy z uczestników mógł płynąć w dwóch konkurencjach w/w dystansów.
Zawody przebiegały w duchu sportowej ze szczególnym przestrzeganiem zasad fair play. Wszyscy zostali obdarowani pamiątkowymi medalami, oraz prezentami wręczonymi przez przybyłego na zawody Kolbuszowskiego Mikołaja. Dla wszystkich gości zapewniony był prowiant w postaci drugiego śniadania oraz po zakończeniu zawodów pyszny obiad.
Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwała pełna obsada sędziowska pod przewodnictwem sędziego głównego zawodów pana Jacka Tyczki z Cmolasu.
Dodatkowo ogromną pomoc ą wykazała się grupa wolontariuszy z Liceum Ogólnokształcącego im. Janka Bytnara w Kolbuszowej pod przewodnictwem pana Adama Kozubala, bez których nie było by możliwe tak sprawne przeprowadzenie Mityngu. Dziękujemy ratownikom WOPR pracującym na pływalni, którzy czuwali nad bezpieczeństwem startujących w zawodach.
Szczególne podziękowania składamy na ręce darczyńców w osobach:
- Burmistrza Kolbuszowej pana Jana Zuby
- Starosty Kolbuszowskiego pana Józefa Kardysia
- pani Ewy Nowak – fundacja „Serce”
- pana Jana Stobierskiego – piekarnia Staropolska
- pana Stanisława Sybickiego prezesa Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Iskierka” w Kolbuszowej Dolnej
Do zobaczenia za rok na kolejnej edycji Mityngu.
Nauczyciele ZSS w Kolbuszowej Dolnej Paweł Żądło, Janusz Mytych
22
Sukces naszych uczniów na I Podkarpackim Międzyszkolnym Turnieju Wiedzy z Pierwszej Pomocy
„Umiem – Potrafię – Pomogę” – to hasło, które przyświecało I Podkarpackiemu Międzyszkolnemu Turniejowi Wiedzy z Pierwszej Pomocy dla Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Rudniku nad Sanem. Uczestnikami Turnieju byli uczniowie Specjalnych Ośrodków Szkolno – Wychowawczych z miast na terenie województwa podkarpackiego Jarosławia, Mielca, Strzyżowa, Mrowli, Dębicy, Leżajska, Rudnika nad Sanem oraz z Kolbuszowej Dolnej. Każdy zespół składał się z 4 zawodników naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Anna Łagoda, Edyta Sidor, Krystian Mokrzycki i Mateusz Gniewek. W pierwszej części zawodnicy w grupach rozwiązywali test z wiedzy o pierwszej pomocy. Druga część była częścią praktyczną, w której zawodnicy musieli udowodnić, że potrafią udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej. Zadaniem było przeprowadzenie resuscytacji (przywrócenie krążenia) i ułożenie osoby poszkodowanej w pozycji bocznej ustalonej, pomóc osobie dorosłej w przypadku zakrztuszenia oraz opatrzenie rany. W trzeciej części Turnieju zawodnicy odpowiadali na pytania zadawane przez komisję konkursową, w skład której wchodzili przedstawiciele straży pożarnej, policji i ratownik medyczny oraz pielęgniarz medycyny szkolnej. O zwycięstwie decydowała liczba punków zebrana podczas wszystkich części zawodów. Nasza drużyna zdobyła łącznie 109 punktów zajmując II miejsce na 10 drużyn. Wszyscy zawodnicy wykazali się ogromną wiedzą i umiejętnościami, gdzie niejednokrotnie sprawnego człowieka zawstydziłyby tym co potrafią.
2
Andrzejki 2018
29 listopada w naszej szkole odbyła sie Zabawa Andrzejkowa. Z tej okazji została zoorganizowana dyskoteka, podczas której nie mogło zabraknąć wróżb i różnych zabaw. Wszyscy uczestnicy mogli się dowiedzieć co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniadze, czy może jakaś inna niespodzianka. Podczas zabawy odbył się również konkurs na naładniejsze przebranie, każdy jego uczestnik otrzymał dyplom oraz słodki upominek. Przy dzwiękach fajnej muzyki, którą przygotował pan Czesław Łopata wszyscy bawili sie znakomicie. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
21
Zmiana terminu wywiadówki
Spotkanie z rodzicami odbędzie się 28.11.2018r. (środa) o godz. 17:00. Podczas wywiadówki będzie miała miejsce krótka prezentacja multimedialna na temat „Bezpieczeństwo w sieci”.
Wieczornica dla Niepodległej-13 listopada 2018 r.
Na uroczystą Wieczornicę dla Niepodległej zostali zaproszeni rodzice naszych uczniów oraz wyjątkowy gość- Marszałek Józef Piłsudski, w którego rolę wcielił się historyk Karol Wesołowski. Przybliżył on zebranym postać i dokonania tego wielkiego Polaka. Rodzice włączyli się w akademię prezentując ważne myśli J. Piłsudskiego, R. Dmowskiego, Jana Pawła II, ks. J. Popiełuszki. Nastrój tego wieczoru został stworzony dzięki zapalonym przez harcerzy świecom. Przy ich blasku, wspólnie śpiewaliśmy pieśni żołnierskie i patriotyczne. Harcerze z drużyny Łaziki złożyli w tym dniu przysięgę. Każdy z uczniów zaprezentował swoje umiejętności wokalne, taneczne lub recytatorskie. Uczestnicy wieczornicy mieli także okazję obejrzeć prezentację multimedialną z wydarzeń związanych z Tygodniem dla Niepodległej oraz wystawę prac plastycznych wykonanych na konkurs „To jest Polska”. Uwieńczeniem tej uroczystości była degustacja dań i potraw z okresu II Rzeczypospolitej.
50
Rekord dla Niepodległej
9 listopada 2018 roku, dokładnie o godzinie 11:11, zabrzmiał w naszej szkole hymn narodowy. Cała społeczność szkolna zaśpiewała 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, włączając się w ten sposób do ogólnopolskiej akcji pod patronatem MEN- REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ.
Tydzień dla Niepodległej
W związku ze 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody tej ważnej daty. Wraz z nauczycielami podjęli szereg różnych działań upamiętniających tę szczególną uroczystość. Na zajęciach uczniowie szyli dla siebie i uczestników Wieczornicy Patriotycznej kokardy narodowe, które były noszone cały tydzień przez uczniów i wszystkich pracowników szkoły. Kolejnym wydarzeniem był Marsz dla Niepodległej, podczas którego uczestnicy wędrowali po Kolbuszowej, w poszukiwaniu śladów przeszłości naszych przodków. Zwiedzili miejsca związane z ważnymi lokalnymi wydarzeniami historycznymi min. Miejski Dom Kultury, dom Janka Bytnara, kościół pw.Wszystkich Świętych i cmentarz parafialny. Oglądali również wystawę w bibliotece miejskiej „Kolbuszowianie w walce o niepodległość 1914-1918”. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs pod hasłem „To jest Polska”, w trakcie którego wykonywano prace plastyczne i plakaty, które zostały zaprezentowane na gazetce szkolnej. Ważne wydarzenia historyczne przybliżyły uczniom prezentowane na lekcjach filmy dokumentalne. Uczniowie mieli okazję także posłuchać czytanych przez nauczycieli polskich wierszy i fragmentów powieści, ukazujące piękno mowy ojczystej. Korzystając z przepisów swoich dziadków nasi podopieczni przygotowali dawne potrawy regionalne takie, jak: kapusta ziemniaczana, broziaki, pamuła, chleb ze smalcem. Podsumowaniem całego tygodnia była uroczysta Wieczornica dla Niepodległej.
30
Obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości
W związku z obchodami 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, Uczniowie, Dyrekcja i Pracownicy szkoły zapraszają wszystkich Rodziców na Wieczornicę, która odbędzie się 13.11.2018r. (wtorek) o godz. 16:30. w ZSS w Kolbuszowej Dolnej. W programie: występy uczniów, przyrzeczenie naszych harcerzy, wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych, wystawa prac uczniowskich oraz poczęstunek. Będzie nam bardzo miło gościć Państwa na organizowanej przez nas uroczystości.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie