XVII Podkarpacki Mityng Olimpiad Specjalnych
1XVII Podkarpacki Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych
W dniu 05-12-2019 na pływalni krytej „Fregata” w Kolbuszowej odbył się XVII Podkarpacki Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych. Była to już ósma edycja zawodów pływackich rozgrywanych na tejże pływalni. Organizatorami imprezy byli Zespół Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Iskierka” w Kolbuszowej Dolnej oraz Olimpiady Specjalne Polska Oddział Regionalny Podkarpackie. Gościliśmy 112 zawodników z 15 klubów Olimpiad Specjalnych z placówek kształcenia specjalnego z całego Podkarpacia.
Spotkanie z Mikołajem
Jak co roku z niecierpliwością i utęsknieniem wszyscy uczniowie naszej szkoły czekali na pojawienie się niezwykłego gościa. Pomimo braku białego puchu Święty Mikołaj pojawił się 5 grudnia. Wszyscy się bardzo ucieszyli z tej niezwykłej wizyty. Na twarzach uczniów widać było wielkie zadowolenie, gdy zaglądali do swoich upominków. Do zobaczenia za rok!
Andrzejki 2019
28 listopada w naszej szkole jak co roku obchodziliśmy Andrzejki. Tego dnia odbyła sie dyskoteka z różnymi konkursami i zabawami. Nie mogło zabraknąć również wróżb. Uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kolbuszowej w jednej z sal przepowiadały przyszłość naszym uczniom, wróżąc z serc, kubeczków i kart. Przy dźwiękach fajnej muzyki wszyscy bawili sie znakomicie.
Kolejny sukces naszych uczniów podczas XXlV Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej" Śpiewaj z nami" w Tarnowie 25-26 listopada.
Dominik Surdej I miejsce
Zespół wokalny lll miejsce
Patrycja Skiba wyróżnienie
Gratulacje!!!
Sukces naszych uczniów na II Podkarpackim Międzyszkolnym Turnieju Wiedzy z Pierwszej Pomocy.
„Umiem – Potrafię – Pomogę” – to hasło, które przyświecało II Podkarpackiemu Międzyszkolnemu Turniejowi Wiedzy z Pierwszej Pomocy dla Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną który odbył się 21 listopada 2019r.w Rudniku nad Sanem. Uczestnikami Turnieju byli uczniowie Specjalnych Ośrodków Szkolno – Wychowawczych z miast na terenie województwa podkarpackiego Frysztaka, Lubaczowa, Grębowa, Tarnobrzega, Strzyżowa, Dębicy, Leżajska, Rudnika nad Sanem oraz z Kolbuszowej Dolnej. Każdy zespół składał się z 4 zawodników naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Anna Łagoda, Edyta Sidor, Natalia Rozmus i Mateusz Gniewek. W pierwszej części zawodnicy w grupach rozwiązywali test z wiedzy o pierwszej pomocy. Druga część była częścią praktyczną, w której zawodnicy musieli udowodnić, że potrafią udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej.Zadaniem było przeprowadzenie resuscytac
Informacja
Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej
informujemy, że 21.11.2019r. (tj. czwartek) o godz. 17.00,
odbędzie się wywiadówka śródemestralna
w nastepującym porządku:
- zebranie ogólne,
- spotkania z wychowawcami w klasach,
- konsultacje indywidualne z nauczycielami.
Święto Niepodległości
Z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w naszej szkole 8 listopada, dokładnie o godzinie 11.11 zabrzmiał hymn narodowy. Cała społeczność szkolna zaśpiewała 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, włączając się w ten sposób do ogólnopolskiej akcji pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży - „Szkoła do hymnu”. Następnie odbyła się uroczysta akademia, podczas której uczniowie śpiewali piosenki i recytowali wiersze o tematyce patriotycznej. Na zakończenie pani Dyrektor wręczyła podziękowania i drobne upominki dla klas, które wzięły udział w szkolnym konkursie na najładniejszą gazetkę z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości.
Zawody w tenisie stołowym i trójboju siłowym w Tarnobrzegu
W środę 6.11.2019r. w Tarnobrzegu odbył się XV Podkarpacki Mityng Olimpiad Specjalnych w Trójboju Siłowym i XIX Podkarpacki Turniej Olimpiad Specjalnych w Tenisie Stołowym. Obie imprezy sportowe zorganizowane zostały przez Zespół Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu. Naszą szkołę w trójboju reprezentowali Andrzej Blat i Lucjan Malicki, którzy zajęli odpowiednio 3 i 2 miejsce. Natomiast na tenisie stołowym naszą szkołę reprezentowali: Agata Bieleń, Natalia Rozmus, Adam Guściora, Dawid Sudoł i Tomasz Śmieszek. Wśród tenisistów najlepiej zaprezentowała się Agata Bieleń gdzie zdobyła złoty medal. Walcząc o miejsce na podium, zawodnicy rywalizowali w różnych grupach sprawnościowych. Zwycięzcy otrzymali medale oraz drobne upominki. Jak każdym zmaganiom, tak i tym towarzyszyły wielkie sportowe emocje i zacięta rywalizacja.
Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce
Gdzie i w jaki sposób wydobywa się czarne złoto? Kim był Ignacy Łukasiewicz? Jak wyglądają urządzenia wiertnicze? Jakie produkty otrzymujemy z ropy naftowej? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznaliśmy właśnie dzięki ciekawej lekcji historii.
3
Wycieczka do Fabryki Czekolady w Korczynie
6 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Fabryki Czekolady w Korczynie. Jest to pierwsza na Podkarpaciu Pijalnia Czekolady w stylu starej fabryki. Uczniowie wzięli udział w warsztatach, które rozpoczęły się prelekcją na temat produkcji czekolady. Poznali 3 metrowe drzewo kakaowca, jego ziarna, plantacje kakao i miejsca upraw, prezentację maszyn i urządzeń do produkcji czekolady. Następnie obejrzeli film na temat „Jak powstaje czekolada od ziarna aż po tabliczkę". Uczniowie mieli również okazję zrobić czekoladowego lizaka oraz zaprojektować i ozdobić tabliczkę czekolady. Podczas całej prezentacji byli częstowani różnymi czekoladami: gorzką, mleczną, białą a nawet różową, z owocowymi dodatkami oraz pralinkami. Na zakończenie wycieczki każdy otrzymał własnoręcznie zrobioną czekoladę i lizaka oraz pamiątkowy dyplom.
11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Wyrażamy radość z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju .
W 2018 r. świętowaliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Szkoły, przedszkola i placówki oświatowe z całego kraju, a także szkoły polskie za granicą oraz placówki polonijne w różnoraki sposób włączały się w obchody tego niezwykłego jubileuszu. Organizowały uroczystości, akademie, przedsięwzięcia i akcje społeczno-kulturalne .
„Wstańcie, chodźmy!" - obchody XIX Dnia Papieskiego
„Wstańcie, chodźmy!" - jest to hasło XIX Dnia Papieskiego, które zachęca nas do tego, aby wstać i zabrać się do pracy wykraczającej poza samego siebie, aby nieść pomoc potrzebującym i dawać świadectwo wiary, jak czynił to Jan Paweł II.
Z tej okazji 26 października w naszej szkole odbyła się Akademia, podczas której uczniowie przybliżyli nam postać świętego Jana Pawła II. Młodzież w swoim programie artystycznym ukazała najważniejsze fragmenty z pontyfikatu papieża oraz wybrane przemówienia, które wygłaszał do Polaków a przede wszystkim do młodzieży którą bardzo kochał. Całość ubogacił śpiew szkolnego chóru oraz prezentacja multimedialna .
„Fascynujący świat pszczół” - wizyta Mistrza Pszczelarstwa
W dniu 28.10.2019 roku naszą szkołę odwiedził nadzwyczajny gość Mistrz Pszczelarstwa Pan Aleksander Rębacz z Pasieki Boża Iskierka z Męciny Małej.
Uczniowie podczas warsztatów mieli okazję wysłuchać bardzo ciekawie opowiedzianej historii na temat pszczół: ich zwyczajów, gdzie mieszkają i jak żyją, kto rządzi , a kto pilnuje porządku w ulu. Zapoznały się z rolą, jaką pełnią pszczoły i trutnie w naszej przyrodzie oraz jak zbierają nektar, by zrobić pyszny miód. Każdy miał możliwość spróbowania miodu oraz pyłku kwiatowego. Uczniowie oglądali mini strój pszczelarza – specjalny dla dzieci, jak również przybory, których używa pszczelarz w swojej codziennej pracy; dymkę zwaną podkurzaczem, ramkę i dłuto. Zaproszony pszczelarz przybył w towarzystwie swoich przyjaciół – pszczół, które przywiózł w specjalnym, szklanym ulu. Był to najciekawszy moment, kiedy dzieci mogły zobaczyć wnętrze ula
Informacja
Informujemy, że dzień 31.10.2019r. (czwartek) jest dniem wolnym
od zajęć dydaktycznych za odrobiony dzień 5.10.2019r. (sobota).
"Szkoła pamięta"
Nasza szkoła też pamięta. W ramach akcji zorganizowanej przez MEN uczciliśmy pamięć kolbuszowskich bohaterów. Zapalilśmy znicze na grobach żołnierzy poległych w kampanii wrześniowej oraz pod Pomnikiem Żołnierzy i Bohaterów. Byliśmy również koło rodzinnego domu Janka Bytnara - harcerza Szarych Szeregów. Cześć ich pamięci!
„Niepełnosprawni Pamięci Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II”
Caritas Diecezji Rzeszowskiej 22 października 2019 roku z racji wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża zorganizował spotkanie osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów pod hasłem „Niepełnosprawni Pamięci Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II”. W godzinach porannych klasy P1,P2,P3 udały się do Rzeszowa wraz z nauczycielami, aby uczestniczyć w tym nadzwyczajnym wydarzeniu.
„Zaczarowane pozytywki”
W dniu 18.10.2019 odbyły się w naszej placówce warsztaty prowadzone przez dyrektora Muzeum Dobranocek panią Katarzynę Lubas. Uczniowie rozpoznawali bohaterów dawnych dobranocek i rozwiązywali różne zadania. Głównym celem zajęć było podniesienie świadomości społecznej, przełamywanie barier oraz zjawiska wykluczenia osób z niepełnosprawnościami.
MILION DZIECI MODLI SIĘ NA RÓŻAŃCU
W piątek 18 października nasza szkoła włączyła się w międzynarodową i nietypową, ale piękną inicjatywę „Milion dzieci modli się na różańcu”. Razem z dziećmi z wielu krajów świata modlitwa różańcową rozpoczęliśmy szturm do nieba w intencji pokoju i jedności. Akcja jest odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej Fatimskiej o modlitwę różańcową dzieci oraz próbą realizacji słów ojca Pio: „JEŚLI MILION DZIECI BĘDZIE MODLIŁO SIĘ NA RÓŻAŃCU, TO ŚWIAT NAPEŁNI SIĘ POKOJEM I MIŁOŚCIĄ i JEDNOŚCIĄ”
Informacja
Zachęcamy wszystkich uczniów szkoły do wzięcia udziału w konkursie "Święty Jan Paweł II - przyjaciel dzieci". Praca plastyczna ma przedstawiać np. życie lub działalność Papieża Jana Pawła II, Jego szerokie zainteresowania sztuką, sportem, aktywnym wypoczynkiem, może także dotyczyć pomocy potrzebującym, albo ukazywaC liczne spotkania z dziećmi, młodzieżą wiernymi. Praca może być również portretem Jana Pawła II.
- brak danych