- Terapia informatyczna
- Bajkoterapia
- Terapia Biofeedback
- Terapia logopedyczna
- Arteterapia
- Alternatywne metody komunikacji
- Gimnastyka korekcyjna
- Muzykoterapia
- Sala doświadczeń świata-metoda SNOEZELEN
- Socjoterapia
- Terapia oligofrenopedagogiczna
- Terapia taktylna
- Terapia Tomatisa
- Terenoterapia
- Zajęcia usprawniające i stymulujące procesy poznawcze
- Zajęcia usprawniające umiejętności społeczne i komunikacyjne
Terapia Biofeedback
Terapia biofeedback to nieinwazyjna, nowoczesna metoda optymalizacji pracy mózgu.
Poprzez systematyczne treningi usprawnia szybkość myślenia, koncentrację uwagi i pamięć. Daje możliwość samopoznania i samokontroli (wgląd w siebie i swoje odczucia, poczucie wyciszenia i relaksu). Powoduje zwiększenie dobrego samopoczucia, odporności na stres, redukcję napięcia i tremy. Daje możliwość uzyskania równowagi psychicznej.
Treningi EEG Biofeedback przeznaczone są dla uczniów mających:
- specyficzne trudności w nauce (dysleksja, dyskalkulia), jako kontynuacja terapii pedagogicznej.- zaburzenia uwagi
- problemy z właściwym zachowaniem, ogólną samokontrolą
- kłopoty z planowaniem i właściwą organizacją pracy
- przewlekłe bóle głowy
- nadmierny stresMetoda ta polega na procesie uczenia się samokontroli pracy mózgu za pomocą sprzężenia zwrotnego, rejestrowanego poprzez specjalistyczną aparaturę komputerową. Aparatura do EEG Biofeedbacku jest aparatem EEG wzbogaconym o treningową przystawkę. Składa się z dwóch systemów EEG, dwóch monitorów (dla neuroterapeuty i pacjenta) oraz głowicy EEG z elektrodami.
Trening przypomina zabawę, podczas której osoba trenująca obserwuje wideogrę, czy animację komputerową, którą kieruje siłą własnej aktywności mózgu, umysłu. . Jest to możliwe dzięki małym czujnikom umieszczonym na głowie. Zbierają one informacje o bieżącej aktywności fal mózgowych. Jeśli są ona zgodne z wcześniej ustalonym dla nas wzorcem to otrzymujemy nagrodę – gramy dalej. Nasz pobudzony pozytywnie mózg rozpoczyna mimowolny proces uczenia, chcąc kontynuować grę. Jest to proste i przyjemne ćwiczenie.Każdy trening trwa ok. godziny, składa się z 10-12 rund po 3 minuty każda. Dla poprawy pracy mózgu wystarczy ok. 15-20 sesji. W stanach lekkich i średnich zaburzeń pracy mózgu potrzeba 20-40-60 sesji. Aby treningi były skuteczne, odstęp między nimi nie powinien być większy niż 7-10 dni.
Biofeedback sprawdza się przede wszystkim jako metoda dająca umiejętność relaksowania się. Uczniowie ćwiczą dzięki niej lepszą koncentrację i zdolność skupiania się. Wyciszenie psychiczne i emocjonalne wpływa na poprawę pamięci i sprawniejsze myślenie uczniów.